Back to top

refluks

Opieka farmaceutyczna, obejmująca rzetelnie przeprowadzony wywiad z pacjentem oraz opracowanie planu farmakoterapii, powinna być prowadzona zgodnie z wytycznymi EPOS 2012.
Błona śluzowa wyścielająca jamę nosa i zatok przynosowych jest nieustannie wystawiona na wpływ czynników zewnętrznych, zarówno tych drażniących, jak i infekcyjnych. Stanowi ona swoisty filtr i pierwszą barierę ochronną dla całego organizmu, jednak z tego względu często narażona jest na rozwój stanów zapalnych.
Na nadkwaśność i zgagę uskarża się coraz większa część społeczeństwa. Na szczęście rynek farmaceutyczny oferuje szereg preparatów, dzięki którym pacjenci mogą pozbyć się przykrych dolegliwości lub nieco je złagodzić. Na czym polegają mechanizmy ich działania?
Zgaga występuje okresowo nawet u 20 proc. populacji. Nadmiar pokarmu, mocna kawa, alkohol, papierosy oraz ostro przyprawione pokarmy pobudzające wydzielanie kwasu żołądkowego, to często lekceważone czynniki wywołujące zgagę. Jest ona objawem choroby refluksowej przełyku.
Przykry zapach z ust to problem, który – niestety – dotyczy wielu osób. Na pozór błahy, może w znaczący sposób wpływać na samopoczucie pacjenta, jego samoocenę i relacje z ludźmi. Nieświeży oddech może być sygnałem poważnych chorób, które toczą się w organizmie. Dlatego też powinniśmy poszukać przyczyny tej dolegliwości i w miarę możliwości spróbować ją zlikwidować. W celu poprawy zapachu oddechu, możemy polecać pacjentom rożne preparaty odświeżające, pamiętajmy jednak, że stanowią one jedynie środek doraźny i nie usuwają pierwotnej przyczyny.
Przeszywający ból zębów, który pojawia się po zjedzeniu słodkiego ciastka lub wypiciu gorącego napoju może świadczyć o ich nadwrażliwości. Na tę dolegliwość cierpi ponad połowa ludzi na świecie.
Wiosną rozpoczyna się sezon rodzinnego grillowania. Niestety taki posiłek może skończyć się niestrawnością i zgagą. Poniżej kilka rad, jak szybko i skutecznie pozbyć się jej.
Choroba refluksowa dotyka 10-20 proc. populacji zachodniej; w samych Stanach Zjednoczonych cierpi na nią około 18,6 miliona ludzi. W populacji osób dorosłych, symptomy choroby refluksowej przynajmniej raz w tygodniu odczuwa 10-20 proc. chorych, natomiast 15-40 proc. osób minimum raz w miesiącu.
Farmaceuta praktyk bardzo często w swojej pracy spotyka pacjentów z problemami piekącego bólu zlokalizowanego za mostkiem i w gardle, kwaśnego posmaku w ustach, uporczywego odbijania się. Diagnoza i możliwe rozwiązania nasuwają się same? Zweryfikujmy więc swoją wiedzę.
Nieregularny i stresujący tryb życia w połączeniu z niezdrową dietą negatywnie wpływają na zdrowie i powodują dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Najczęściej są to nadkwaśność żołądka i zgaga.