Back to top

kardiologia

Choroby układu sercowo – naczyniowego to nie tylko bolączka osób dorosłych. W Polsce bardzo dynamicznie rośnie liczba dzieci z nadwagą, a nawet otyłością. Dzieci coraz częściej za mało czasu poświęcają na aktywność fizyczną. Tego rodzaju zachowania mogą w przyszłości skutkować przyspieszonym rozwojem miażdżycy, a w konsekwencji takimi powikłaniami jak zawał serca, udar mózgu. Główne czynniki ryzyka chorób układu serca u dzieci i młodzieży: Złe nawyki żywieniowe prowadzące do nadwagi i otyłości Brak aktywności fizycznej Palenie papierosów (aktywne lub bierne)
Mamo, Tato, dbajmy o serce! – tym hasłem podczas 12. edycji ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla Serca” organizatorzy zachęcają do wspólnego rodzinnego zatroszczenia się o serce. Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier po raz kolejny przemierza tysiące kilometrów, aby oferować bezpłatne badania profilaktyczne zarówno dorosłym jak i dzieciom.
Polska kardiologia to budujący dowód na to, że narzekać możemy jeszcze na organizację systemu zdrowotnego w Polsce, na kolejki i dostęp do sprzętu, ale nigdy na rodzimych specjalistów od serca. W piątek 16 maja poznaliśmy raport „Występowanie, leczenie i prewencja wtórna zawałów serca w Polsce”. Raport budujący, bo jego wyniki pokazują, że poziom umieralności z powodu ostrego zespołu wieńcowego w naszym kraju zbliżony jest do tego w krajach UE, w tym do Niemiec, Austrii czy Szwecji. Co więcej – leczymy z lepszym skutkiem niż Węgrzy, Czesi a nawet Finowie.
Jedenasta edycja ogólnopolskiej akcji „Servier dla Serca” zakończona! Lublin najlepszy w rywalizacji Turnieju Miast!
Mimo że liczba zgonów z powodu chorób układu krążenia systematycznie w Polsce maleje, wciąż jest jedną z najwyższych w Europie. Co roku w Polsce umiera ponad 380 tys. osób. W Polsce jest bardzo dobrze rozwinięta kardiologia interwencyjna: istnieje ponad 130 ośrodków kardiologii interwencyjnej, 80 proc. z nich jest czynnych 24 godziny na dobę. Dzięki rozwojowi kardiologii interwencyjnej umieralność z powodu chorób układu krążenia obniżyła się o 30 proc.
Oglądałem w telewizji program, w którym lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka mówili, że potrzebują sprzętu, aby wykonywać więcej operacji u chorych dzieci. Prowadziłem wtedy w radiowej „Trójce” program, opowiedziałem o tym. Nie miałem żadnej wizji przyszłości. To młodzi ludzie pociągnęli akcję. Ktoś przysłał 5 tysięcy zł – nie było to dużo, dziś jest to równowartość 50 groszy.
Antagoniści receptora β-adrenergicznego to jedne z najczęściej stosowanych leków w kardiologii. Przez lata zmieniło się ich postrzeganie – wydłużyła się lista wskazań, a zmalała liczba przeciwwskazań. Niektóre sytuacje kliniczne stały się nawet wskazaniami do przyjmowania tej grupy leków, podczas gdy przez długie lata były klasycznymi przeciwwskazaniami – np. niewydolność serca.
Naukowcy z University of Leipzig Heart Centre w Niemczech opublikowali wyniki badań, które nie potwierdziły tezy jakoby spożywanie czerwonego wina oraz gorzkiej czekolady zmniejszało ryzyko powstawania chorób serca.
Naukowcy ostrzegają, że jedna z najpopularniejszych obecnie diet – dieta Atkinsa – może być bardzo groźna dla serca. Dieta Atkinsa po raz pierwszy została zaprezentowana w 1972 roku na łamach książki „Dr. Atkins’ Diet Revolution”. Książka sprzedała się w nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy i przez 158 tygodni nie schodziła z listy bestsellerów.
Przyczyną stanu zapalnego tkanek przyzębia są bakterie, które znajdują się w płytce poddziąsłowej kieszonki przyzębnej. Mogą one dostawać się do krwiobiegu oraz oddziaływać na komórki immunologicznie kompetentne, które uwalniają cytokiny prozapalne, co może przyczynić się do destabilizacji blaszki miażdżycowej i powodować zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu. Oczywiście to bardzo skrócona wersja wydarzeń.