Back to top

cukrzyca typu 2

"Inteligentna" insulina, opracowana przez badaczy z Uniwersytetu Utah, może w przyszłości uwolnić chorych na cukrzycę od konieczności częstego mierzenia poziomu glukozy. Może też pomóc w zapobieganiu niebezpiecznym dla zdrowia nadmiernym wahaniom poziomu cukru we krwi. Badania nowego preparatu wskazują, że może być aktywny w organizmie nawet przez 14 godzin.
Nabiał sprzyja zdrowiu metabolicznemu oraz zmniejsza ryzyko chorób metabolicznych, takich jak otyłość czy cukrzyca typu 2 - przekonują kanadyjscy naukowcy. Naukowcy z CHU de Québec Research Center i Laval University zbadali zależności między jedzeniem nabiału a specyficznymi metabolicznymi czynnikami ryzyka (m.in. poziomem glukozy w osoczu, markerami zapalnymi, ciśnieniem krwi czy profilem lipidowym) w zdrowej populacji.
Cząsteczka PDX to naturalna substancja, która może pomóc w leczeniu osób cierpiących na cukrzycę typu 2. Autorami tego odkrycia są naukowcy z Kanady. PDX jest pochodną kwasu omega-3. Pomaga w regulacji poziomu glukozy we krwi. Mechanizm jej działania jest podobny do tego, który towarzyszy wzmożonej aktywności fizycznej. Badacze Université Laval w Quebec City opisują jej działanie na łamach „Nature Medicine".
Leki stosowane w terapii cukrzycy typu 2 inaczej oddziałują na serce u kobiet i u mężczyzn – dowodzą badacze z Washington University School of Medicine w St. Louis. Według przeprowadzonych badań, często przepisywana osobom chorym na cukrzycę metformina ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie serca u kobiet. Natomiast u mężczyzn na skutek stosowania tego leku obserwuje się wzrost ryzyka niewydolności serca.
Pierworodni, w porównaniu do drugiego dziecka w rodzinie, z większym prawdopodobieństwem mają w dorosłym życiu nadwagę – przekonują naukowcy z Uniwersytetu w Auckland (Nowa Zelandia). Wyniki ich badań opublikowało czasopismo "Scientific Reports". Istnieją dowody na wpływ kolejności urodzeń na zawartość tłuszczu w organizmie i metabolizm w wieku od niemowlęcego do nastoletniego, nie znano natomiast wpływu tych zjawisk na stan zdrowia w wieku średnim.
Rozmowa z prof. Józefem Drzewoskim, kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jaki jest mechanizm działania doustnych leków przeciwcukrzycowych stosowanych w cukrzycy typu 2?
Cukrzyca typu 1 i typu 2 jest wywoływana przez toksyczne zbitki amyliny, czyli hormonu wytwarzanego przez komórki beta wysp trzustkowych - twierdzą badacze z Uniwersytetów w Manchesterze i Auckland. Wyniki 20-letnich nowozelandzkich badań sugerują, że obie postaci cukrzycy można spowolnić, a nawet odwrócić, podając leki zapobiegające tworzeniu zbitek amyliny.
Istnieje związek między zażywaniem leków antydepresyjnych a rozwojem cukrzycy typu 2 – udowodnili brytyjscy naukowcy. Jak przekonują uczeni z University of Southampton na łamach „Diabetes Care", osoby, które przyjmują leki na depresję, powinny być świadome tego, że są narażone na rozwój cukrzycy typu 2. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy wskazują przynajmniej dwa czynniki.
Suplementacja witaminy D jest szczególnie ważna w przypadku osób otyłych oraz chorych na cukrzycę typu 2. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami medycznymi (US Endicronology, czerwiec 2013), niedobory witaminy D mogą nie tylko być czynnikiem ryzyka cukrzycy (w przypadku osób zdrowych), ale mogą nawet stanowić zagrożenie dla życia osób zmagających się z otyłością oraz cukrzycą typu 2.
Dzięki akcji Nagrody Zaufania „Cukrzyca. Wygrajmy razem!” pod kątem cukrzycy typu 2 udało się bezpłatnie przebadać 2,5 tys. polskich oraz ponad 2,5 tys. ukraińskich pacjentów. To wielki sukces. Akcja bezpłatnych badań profilaktycznych odbyła się w 2012 roku z inicjatywy Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”. Mógł w niej wziąć udział każdy, kto ukończył 45 lat. Do poddania się testowi na cukrzycę szczególnie zachęcane były osoby z grup ryzyka, tj. cierpiące z powodu nadciśnienia lub chorób serca, mające problem z nadwagą, a także mające w rodzinie osoby chore na cukrzycę.