Back to top

stomatolog

W praktyce aptecznej niemal codziennie wydaje się leki przepisywane przez stomatologów, są to najczęściej antybiotyki, środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Niejednokrotnie farmaceuta musi dobrać odpowiedni lek bez recepty, który zmniejszyłby dolegliwości związane ze stanami zapalnymi jamy ustnej.
10th Warsaw International Medical Congress for Young Scientists (WIMC) jest największą w kraju międzynarodową konferencją studencką, na której poruszane są zagadnienia z zakresu medycyny, stomatologii i innych nauk medycznych. Dla młodych naukowców jest to idealna okazja do przedstawienia wyników swoich badań oraz szlifowania umiejętności prezentacji. WIMC daje także możliwość zawarcia nowych znajomości ze studentami innych uczelni medycznych - zarówno polskich, jak i zagranicznych.
Rtęć, która jest jednym ze składników wypełnień amalgamatowych starej generacji, może być przyczyną wielu poważnych chorób, m.in. autoimmunologicznych i neurodegeneracyjnych, jak choroba Parkinsona czy Alzheimera. W Polsce amalgamat wycofano z użycia kilka lat temu. Trudno jednak określić, ilu Polaków ma do tej pory w zębach toksyczne wypełnienia. Wiadomo tylko, że skala problemu jest ogromna.
Istnieje związek pomiędzy liczbą ubytków, średnią głębokością kieszonek przyzębnych, średnią utratą przyczepu łącznotkankowego a prawdopodobieństwem występowania cukrzycy – potwierdziły to liczne badania. Ira Lamster z College of Dental Medicine w Columbia University opracował natomiast wzór, który w prosty sposób pozwala określić, kto jest szczególnie zagrożony cukrzycą.
Pacjent powinien uzyskać od farmaceuty rzetelne informacje na temat higieny jamy ustnej, postępowania w przypadku schorzeń przyzębia oraz ich zapobiegania.
Modna wśród młodych ludzi ozdoba jest zagrożeniem dla ich zębów – alarmują stomatolodzy. Ponad 70 proc. osób posiadających kolczyki w brodzie lub w języku prędzej czy później – z uszkodzonymi zębami – trafia do dentysty. Najczęściej zęby niszczymy sobie nieświadomie podczas snu lub podczas zabawy kolczykiem. „Ofiarami” kolczyków są najczęściej dziewczęta poniżej 18. roku życia. Stanowią one aż 90 proc. wszystkich przypadków uszkodzenia zębów i szkliwa przez kolczyk. Ozdoba, która niszczy zęby?
Rak jamy ustnej to bardzo groźna i podstępna choroba. Późne wykrycie nowotworu powoduje śmiertelność na poziomie 50-60 proc. w ciągu 5 lat. Jeden nowotwór na 4 wykryte dotyczy pacjenta niepalącego i niepijącego alkoholu, a odsetek ten stosunkowo szybko rośnie.
Przyczyną stanu zapalnego tkanek przyzębia są bakterie, które znajdują się w płytce poddziąsłowej kieszonki przyzębnej. Mogą one dostawać się do krwiobiegu oraz oddziaływać na komórki immunologicznie kompetentne, które uwalniają cytokiny prozapalne, co może przyczynić się do destabilizacji blaszki miażdżycowej i powodować zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu. Oczywiście to bardzo skrócona wersja wydarzeń.
Likorycydyna i likoryzoflawan A – substancje znajdujące się w korzeniach lukrecji – silnie hamują rozwój dwóch rodzajów bakterii bytujących w jamie ustnej, które są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy oraz paradontozy. Do takich wniosków doszedł zespół naukowców z Kanady, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Lukrecja powszechnie jest stosowana np. w chińskiej medycynie ludowej oraz przy produkcji słodyczy. Zawiera w sobie glicyryzynę, związek, który jest słodszy niż cukier.
Dentist: Good morning, madam. What can I do for you? Patient: I came for a check-up. My last examination was about a year ago.