Back to top

alkohol

Problemy ze snem są jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości przez pacjentów w aptekach. W wielu przypadkach problem ten dotyczy osób w wieku senioralnym, co związane jest z uwarunkowaniami fizjologicznymi.
Zajady, zwane także zapaleniem kątów ust oraz kątowym zapaleniem warg, są dość powszechną i często występującą dolegliwością. Co można zaproponować pacjentom?
We współczesnym, zabieganym i nerwowym świecie każda chwila wytchnienia jest na wagę złota. Zdrowy sen to jedna z podstawowych potrzeb ciała i duszy. Jednakże dla niektórych naszych pacjentów pora odpoczynku oznacza koszmar, który śnią na jawie.
Leki przeczyszczające na zaparcia stosowane zbyt często lub niewłaściwie potrafią rozregulować prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Jak zatem rozmawiać z pacjentem? Kiedy polecić leki, a kiedy odesłać do lekarza? Zaparcia są najczęściej związane z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi: dieta uboga w błonnik, za mała ilość wypijanej wody dziennie, a także brak aktywności fizycznej. Pacjenci nie zdają sobie sprawy, że czasem wystarczy zmodyfikować tryb życia, aby pozbyć się problemów z zaparciami.
We współczesnym, zabieganym i nerwowym świecie każda chwila wytchnienia jest na wagę złota. Zdrowy sen to jedna z podstawowych potrzeb ciała i duszy. Jednakże dla niektórych naszych pacjentów pora odpoczynku oznacza koszmar, który śnią na jawie.
Na napojach alkoholowych powinna być umieszczana informacja o liczbie kalorii – przekonują naukowcy. Według dr Fiony Sim, szefowej brytyjskiego Royal Society for Public Health, alkohol przyczynia się do epidemii otyłości i prawo powinno wymagać, by restauracyjne menu i etykiety określały nie tylko zawartość alkoholu, ale także wyraźnie podawały wartość energetyczną drinków.
Wystarczy zadać dwa proste pytania, na które pozytywna odpowiedź może świadczyć, że mamy problem z nadużywaniem alkoholu - wynika z badań brytyjskich naukowców. Naukowcy z Uniwersytetu w Leicester twierdzą, że odpowiedź tylko na dwa poniższe pytania może pomóc lekarzowi, który przyjmuje pacjenta, w zdiagnozowaniu potencjalnego lub rzeczywistego problemu z nadużywaniem alkoholu. Jak często wypijasz sześć lub więcej drinków przy jednej okazji? Czy w rezultacie picia lub zażywania narkotyków w zeszłym roku wydarzyło się coś, czego sobie nie życzyłeś?
Niemal co trzeci Polak (30 proc.) stosuje jakąś dietę, w tym co czwarty (26 proc.) jest na diecie eliminacyjnej, polegającej na ograniczaniu lub eliminowaniu jakichś produktów z jadłospisu - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. 55 proc. decydujących się na dietę ograniczyło lub wyeliminowało z jadłospisu cukier i słodycze, 34 proc. tłuste potrawy, w tym mięso, 23 proc. alkohol, 17 proc. kawę, 17 proc. gotowe dania (np. do podgrzania w mikrofalówce lub w piekarniku), a 11 proc. mięso (ogólnie lub jakiś jego rodzaj).
Spożywanie alkoholu przez dorastające kobiety (w wieku szkolno-licealnym, po pierwszej miesiączce) do momentu zajścia w pierwszą ciążę podnosi ryzyko zachorowania na raka piersi – twierdzą amerykańscy naukowcy. Uczeni z Washington University School of Medicine w Saint Louis opublikowali wyniki swoich badań na ten temat na stronie internetowej uczelni, a także w magazynie „Journal of the National Cancer Institute".
Zachowanie po wypiciu alkoholu jest zdeterminowane przez geny - potwierdzają polscy naukowcy na podstawie badań genetycznych dotyczących samobójstw popełnionych pod wpływem alkoholu. Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP kierownik badań, prof. Rafał Płoski z Zakładu Genetyki Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM), samobójstwa są częstszym powodem śmierci niż wypadki. Okazuje się, że ok. 40 proc. samobójstw popełnianych jest pod wpływem alkoholu. Uczeni z WUM postanowili zbadać, czy związek z tym zjawiskiem mogą mieć geny.