Back to top

astma

Każdego roku umiera z ich powodu około 37 tysięcy Polaków. Mowa o czterech ciężkich chorobach płuc: raku płuca, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), astmie i samoistnym włóknieniu płuc. W liczbach bezwzględnych najwięcej Polaków, bo aż 20 tysięcy rocznie umiera z powodu raka płuc. Drugą przyczyną śmiertelności w tej grupie chorób jest POChP, odpowiadające za 15 tys. zgonów rocznie, trzecią – astma (1,5 tys. zgonów). Najgorsze rokowania mają natomiast pacjenci z rakiem płuca oraz chorujący na samoistne włóknienie płuc.
Astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą i głównym czynnikiem ryzyka zgonu u dzieci i ludzi młodych do 30. roku życia - powiedział prof. Piotr Kuna z Polskiego Towarzystwa Alergologicznego podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Astmy. W Polsce na astmę choruje prawdopodobnie około 4 mln osób, najwięcej zachorowań jest wśród dzieci do 5. roku życia. Wykrytą chorobę ma jedynie co drugi pacjent.
Czy astma może być przyczyną POChP? Bezpośrednią przyczyną zachorowań na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc zwykle jest palenie tytoniu, jednak astma zwiększa ryzyko zachorowania aż dwunastokrotnie.
Rozmowa z prof. zw. dr. hab. med. Piotrem Kuną, kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii oraz dyrektorem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Norberta Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Program lekowy dla chorych na ciężką astmę alergiczną jest dostępny dla pacjentów w 38 ośrodkach w Polsce. W odpowiedzi na potrzeby rosnącej liczby astmatyków, w 2012 roku Ministerstwo Zdrowia wprowadziło program lekowy dla chorych na ciężką astmę alergiczną, który zdecydowanie poprawia stan zdrowia, jakość życia, a w konsekwencji umożliwia im powrót do normalnego życia.
Chorzy na ciężką astmę w Polsce od niedawna mają szansę korzystać z refundowanej terapii biologicznej. To dla nich szansa na ustąpienie stałej, przewlekłej duszności i ograniczenie gwałtownych zaostrzeń choroby. Ciężka postać astmy występuje u kilku procent chorych. W ich przypadku terapia wziewnymi steroidami nie wystarcza i muszą przyjmować już nie tak bezpieczne i dające uciążliwe skutki uboczne steroidy systemowe - w postaci tabletek lub zastrzyków. Przyjmujący je pacjenci zmagają się często z nadwagą.
U dzieci, które jedzą fast foody co najmniej trzy razy w tygodniu, mogą wystąpić reakcje alergiczne, w postaci astmy, egzemy i kataru siennego – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham. Według brytyjskich badaczy, spożywanie fast foodów trzy lub więcej razy w tygodniu zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkiej astmy wśród nastolatków o 39 proc. Natomiast spożywanie niezdrowej żywności przez dzieci wiąże się z 27-procentowym wzrostem ryzyka ciężkiej astmy, jak również z wyższym ryzykiem wystąpienia zapalenia błony śluzowej nosa czy egzemy.
Epidemia astmy to ostatnie 20 lat. Dawniej nie było tak dużego problemu, tak więc na studiach medycznych alergia i astma nie zajmowały dużo miejsca. Niestety, niewielu lekarzy kształci się po zakończeniu studiów, niektórzy nie zdają sobie sprawy z wagi problemu, są nieprzygotowani do walki z nim. Dlatego właśnie stworzyliśmy Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Astmy – POLASTMA. Jego celem jest szeroko prowadzona edukacja w społeczeństwie i środowisku lekarskim, mająca podnieść jakość opieki medycznej i zwiększyć jej dostępność dla pacjentów.
Astma jest chorobą o złożonej etiopatogenezie, u podłoża której leży przewlekły proces zapalny. Stąd też jej terapia nie jest łatwa i najczęściej wymaga stosowania wielu leków.
Dziś tę chorobę nazywa się epidemią XXI wieku. Nie jest ona jednak chorobą nową; opisywali ją już Homer i Seneka. Od tego czasu bardzo zmieniły się metody jej leczenia.