Back to top

konsultacje lekarskie

O innym spojrzeniu na opiekę farmaceutyczną opowiada mgr farm. Łukasz Ejsmont.
Jeśli pomimo zmęczenia i senności, kolejną noc nie możemy zasnąć, trzeba zastanowić się, co jest tego przyczyną.
Wzdęcia uznaje się jako coś kłopotliwego i wstydliwego. Co poradzić pacjentowi, gdy zgłasza się do apteki z tą dolegliwością?
Choć zapalenie spojówek zwykle nie jest groźne i ustępuje samoistnie, nie należy go lekceważyć. Nieleczone może prowadzić do wielu powikłań, łącznie z utratą wzroku. Dlatego wszelkie niepokojące objawy pacjent powinien skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu lub okulistą.
Równowaga mikrobiologiczna środowiska pochwy jest niezwykle ważna. W utrzymaniu kwaśnego pH miejsc intymnych bardzo pomocne są dostępne bez recepty probiotyki. Wyraz „probiotyk” znaczy dokładnie „dla życia” i pochodzi od greckich słów pro bios. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi drobnoustrojami, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. Wyróżnia się preparaty podawane drogą doustną lub miejscowo – np. dopochwowo. Najczęściej podawanymi probiotykami są wyselekcjonowane kultury bakterii kwasu mlekowego lub drożdży. Pełnią one rolę immunomodulacyjną, pomagają zachować prawidłowy skład flory fizjologicznej.
Nieprzyjemne i wstydliwe objawy ze strony układu trawiennego można eliminować, przede wszystkim poprzez zmianę nawyków żywieniowych oraz trybu życia. Pomocne będą również odpowiednie preparaty OTC. Nie wolno jednak zapominać, że przewlekłe i uciążliwe problemy mogą być oznaką poważniejszych schorzeń.
Zwiększenie częstości wypróżnień oraz masy stolca powyżej 200 g w ciągu dnia, spowodowane wzrostem ilości wody wypełniającej jelita, to główny objaw biegunki infekcyjnej.
Czy apteka ma prawo wydawać leki z pełną odpłatnością w przypadku stwierdzenia braków formalnych na recepcie? Jak ten problem ma się do prawa ubezpieczonego pacjenta do otrzymywania leków ze zniżką? Michał z Pułtuska
Najczęściej diagnozowaną endokrynopatią na świecie jest wrodzona niedoczynność tarczycy (WNT). Wczesne rozpoznanie WNT, jeszcze przed fazą objawową, jest niezmiernie istotne w celu szybkiego wdrożenia procesu terapeutycznego i wyeliminowania przyszłych skutków choroby.
Alergiczny nieżyt nosa atakuje zwykle sezonowo. Zdarza się jednak, że przybiera także formę przewlekłą. Najczęściej pojawia się tylko w okresie wiosennym, jako odpowiedź na unoszące się w powietrzu pyłki roślin. Forma przewlekła wywoływana jest natomiast przez alergeny, z którymi mamy do czynienia przez cały rok. Mogą nimi być np. roztocza, pleśń, pierze, czy sierść zwierząt. Jest to schorzenie dosyć uciążliwe i może prowadzić do powikłań, dlatego warto odpowiednio szybko je zdiagnozować i, aby zminimalizować dolegliwości, wdrożyć leczenie objawowe lub przyczynowe. Zwłaszcza że ta forma alergii dotyczy coraz większej części populacji i według niektórych badań boryka się z nią co czwarty człowiek na świecie.