Zdrowa Gmina

Zachorowalność na nowotwory w Polsce jest wciąż niepokojąca. Polacy niechętnie korzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych. Pilotażowa edycja konkursu Zdrowa Gmina pokazała, że zaangażowanie gmin w budowanie świadomości zdrowotnej wśród mieszkańców przynosi rezultaty. Dlatego Polska Unia Onkologii kontynuuje program Zdrowa Gmina, rozszerzając go na kolejne województwa.

W Polsce co roku 14 tys. kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi, z czego ponad 1/3 umiera. Z kolei na raka szyjki macicy rocznie zapada 3 500 kobiet, gdzie co druga przegrywa z nowotworem. Również w każdym roku na raka jelita grubego zachorowuje ponad 13 tys. osób, a ponad 9 000 z nich umiera. Aby zmienić te statystyki i zachęcić Polaków do korzystania z bezpłatnych badań skryningowych, które pozwalają wykryć nowotwór już we wczesnym stadium, Polska Unia Onkologii po raz drugi organizuje konkurs Zdrowa Gmina. Do udziału w nim zostały zaproszone gminy z 6 województw: mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i opolskiego.

W ramach konkursu zostaną wyłonione gminy, które będą miały najwyższy wzrost procentowy liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne finansowane przez NFZ i NPZChN w okresie od marca do sierpnia 2011 r.

Uroczysta inauguracja drugiej edycji konkursu z udziałem przedstawicieli wszystkich gmin z 6 województw odbyła się 7 lutego 2011 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W spotkaniu wzięły również udział zwycięskie gminy z pilotażowej edycji konkursu, które podzieliły się doświadczeniami. Aktualną sytuację w zakresie profilaktyki nowotworowej w Polsce omówili eksperci w swojej dziedzinie: dr n. med. Janusz Meder – prezes Polskiej Unii Onkologii, dr n. med. Jerzy Giermek – kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz prof. dr hab. n. med. Jarosław Reguła – Prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Koordynator Programu Badań Przesiewowych dla Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego.

Do 28 lutego 2011 r. wszystkie gminy z województwa mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i opolskiego będą mogły zgłaszać się do udziału
w konkursie Zdrowa Gmina.

4.8/5 - (95 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH