Waga zdrowia

Jedynie 12 na 100 Polaków przyznaje się do nadwagi, wymieniając ją jako jeden
z czynników ryzyka chorób układu krążenia, które dotyczą go osobiście.

Przyczyn powstawania nadwagi jest wiele, jednak najczęściej winni jesteśmy sami, rezygnując z aktywności fizycznej na rzecz siedzącego trybu życia.
Na nadmiar kilogramów wpływ mają również niezdrowe nawyki żywieniowe – zbytnie objadanie się czy nieregularne spożywanie posiłków.

Polacy w dalszym ciągu spożywają zbyt wiele tłuszczów pochodzenia zwierzęcego: masła, tłustej śmietany, czerwonego mięsa. Produkty te są bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, które podnoszą poziom cholesterolu we krwi, co zwiększa ryzyko miażdżycy a w konsekwencji ryzyko zawału serca.

Wakacje to dobry czas na zmianę diety i rozpoczęcie walki z nadwagą. Obniżenie masy ciała nawet o 5 kg pozwala zredukować poziom “złego” cholesterolu LDL we krwi o 5 – 8% – mówi mgr Jadwiga Przybyłowska, specjalista do spraw żywienia Instytutu Flory.

Należy pamiętać, że nadmiar kilogramów nie jest kwestią wyłącznie estetycznego wyglądu, ale stanowi również niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Z nadwagą wiąże się zwiększone ryzyko niedokrwiennej choroby serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, choroby zwyrodnieniowej układu kostno-stawowego, a nawet niektórych nowotworów.

Choroby te wpływają nie tylko na jakość, ale i na długość życia, dlatego utrzymanie prawidłowej masy ciała jest podstawową zasadą profilaktyki chorób cywilizacyjnych.

Jak wynika z raportu Instytutu Flory, tylko 13% badanych stara się regularnie kontrolować masę ciała w celu ograniczenia czynników ryzyka chorób układu krążenia. Najprostszym sposobem na kontrolę wagi jest obliczenie wskaźnika BMI (ang. Body Mass Index) według wzoru:

Dla osób dorosłych wskaźnik BMI wskazuje:
• 17,5 – 18,5 – niedowagę
• 18,5 – 24,9 – wartość prawidłową
• 25,0 – 29,9 – nadwagę
• 30,0 – 34,9 I stopień otyłości
• 35,0 – 39,9 II stopień otyłości
• >= 40,0 III stopień otyłości (otyłość skrajna)

Dodatkowe informacje:
On Board Public Relations:
Anna Sarnacka, [email protected], 0 602 275 567
Tomasz Turzyński, [email protected], 0 509 777 719

4.4/5 - (268 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH