Statyny zwiększają ryzyko cukrzycy

Stosowanie statyn zwiększa ryzyko cukrzycy aż o 46 proc. – wynika z najnowszej analizy fińskich badaczy.

Wyniki obserwacji naukowców z Institute of Clinical Medicine, University of Eastern Finland opublikowało czasopismo „Diabetologia”, wydawane przez European Association for the Study of Diabetes.

Autorzy pracy wskazują na istotne ograniczenia wcześniejszych badań dotyczących zależności między przyjmowaniem statyn a ryzykiem cukrzycy. Najczęściej brali w nich udział przede wszystkim pacjenci z wysokim ryzykiem chorób układu krążenia, u których ryzyko wystąpienia cukrzycy różni się od tego, z jakim mamy do czynienia w populacji ogólnej. Co więcej, w wielu poprzednich badaniach „diagnoza” cukrzycy (lub stwierdzenie jej braku) oparta była jedynie na wywiadzie lub na jednorazowym pomiarze poziomu glikemii na czczo.

Najnowszą analizę przeprowadzono pod kątem ustalenia wpływu statyn na ryzyko cukrzycy typu 2 (a także na wydzielanie insuliny oraz insulinooporność) na grupie 8749 mężczyzn w wieku 45–73 lat, którzy w momencie rozpoczęcia 6-letniego okresu obserwacji nie mieli cukrzycy. Dane pochodziły z rejestru Metabolic Syndrome in Men (METSIM).

W okresie trwania obserwacji cukrzyca pojawiła się u 625 badanych. Diagnozę stawiano na podstawie doustnego testu obciążenia glukozą oraz oznaczenia poziomu HbA1c (hemoglobina glikowana).

Po skorygowaniu wpływu czynników, takich jak: BMI, obwód talii, aktywność fizyczna, palenie papierosów, spożycie alkoholu, występowanie cukrzycy w rodzinie, przyjmowanie beta-blokerów i leków moczopędnych – okazało się, że ryzyko wystąpienia cukrzycy było średnio o 46 proc. wyższe u osób zażywających statyny w porównaniu do tych, którzy nie stosowali tej grupy leków. Stopień ryzyka był też zależny od dawki i rodzaju przyjmowanych statyn.

Analiza wykazała też, że w grupie zażywającej statyny wrażliwość tkanek na insulinę była średnio o 24 proc. mniejsza, a jednocześnie wydzielanie insuliny zmniejszone o 12 proc. I w tym przypadku nasilenie tych zjawisk było zależne od dawki leku.

(Źródło: medexpress.pl)

4.7/5 - (241 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH