Przybywa zachorowań na czerniaka

We wszystkich grupach wiekowych w Polsce, także wśród osób młodych, przybywa zachorowań na czerniaka – alarmują eksperci. Tydzień Świadomości Czerniaka będziemy obchodzić od 25 do 29 maja.

Rosnąca liczba zachorowań oznacza, że u wielu osób młodych doszło do nadmiernych uszkodzeń skóry spowodowanych promieniowaniem UV. – Wynika to z tego, że choć coraz więcej wiemy o czerniaku – o tym jak wygląda, jak można się przed nim uchronić – to wciąż nie wdrażamy tego w życie” – powiedział prof. Piotr Rutkowski z Centrum Onkologii w Warszawie, przewodniczący rady naukowej Akademii Czerniaka – sekcji Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Ankieta przeprowadzona przez TNS na zlecenie Akademii Czerniaka w kwietniu 2015 r. wykazała, że wciąż blisko 40 proc. Polaków nie poszłoby do lekarza w razie zaobserwowania na skórze podejrzanej zmiany. Co więcej, 39 proc. z nas uważa, że nie ma żadnych zmian wymagających obserwacji.

Prof. Rutkowski zwrócił uwagę, że w Polsce wciąż za mało osób dokonuje samoobserwacji skóry – 39 proc. przyznało w ankiecie, że robi to raz na 2-3 miesiące.

Samoobserwacja skóry ma na celu wykrycie przede wszystkim nowych, podejrzanych zmian, podkreśliła dr Monika Słowińska z Kliniki Dermatologii CSK MSW. – Czerniak w 99 proc. rozwija się właśnie z takich zmian, a nie z istniejących od kilkudziesięciu lat znamion – zaznaczyła.

Dr Słowińska zwróciła też uwagę, jak ważne jest regularne – co najmniej raz do roku – odwiedzanie dermatologa lub chirurga onkologa, który może zbadać zmiany skórne przy pomocy dermatoskopu.

W ramach profilaktyki czerniaka konieczna jest ochrona skóry przed zbyt silnym promieniowaniem UV. Dr Słowińska zachęcała, by stosować kosmetyki z najsilniejszymi filtrami, gdyż zawierają one również filtr przeciw UVA. Kosmetyk powinno się nakładać grubą warstwą na 30-60 minut przed pobytem na słońcu. Konieczne jest regularne uzupełnianie go co 2-3 godziny, a także po kąpieli. Dla dzieci polecane są filtry mineralne.

Dr Słowińska przypomniała, że wyższe ryzyko czerniaka dotyczy osób, u których w ciągu życia doszło 3-5 razy do zaczerwienienia skóry na słońcu, czyli większości z nas.

(Źródło: naukawpolsce.pap.pl)

4.3/5 - (134 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH