Praca w biurze szkodzi zdrowiu

Pracownicy biurowi tracą zdrowie, ponieważ 98 proc. ich stanowisk pracy w naszym kraju nie jest odpowiednio wyposażonych – wynika z niedawno zakończonych badań. Wskutek takiego stanu rzeczy mają m.in. problemy ze wzrokiem i kręgosłupem.

Badania Polaków zatrudnionych w różnych sektorach gospodarki wskazują, że tzw. choroby parazawodowe są u nas bardzo częste. Jak wynika z najnowszego „Ogólnopolskiego badania nad bezpieczeństwem pracy biurowej Ergotest” firmy Fellowes, na sto stanowisk komputerowych tylko dwa w pełni spełniają wymogi ergonomii, czyli są odpowiednio wyposażone i dostosowane do potrzeb fizycznych pracowników. W najgorszych warunkach pracują urzędnicy administracji państwowej i samorządowej.

W badaniach trwających prawie 8 lat wzięło udział 36 985 osób, które pracują w biurach. Okazało się, że 52 proc. badanych pracuje przy stanowiskach komputerowych spełniających wymogi ergonomii tylko częściowo. W bardzo złych warunkach pracuje aż 46 proc. badanych. – Ich stanowiska nie spełniają żadnych kryteriów zdrowego miejsca pracy i wymagań wynikających z przepisów prawnych – podkreśla dr Anna Wilk, menedżer ds. badań rynkowych.

Jednym z podstawowych kryteriów ergonomicznego biura jest jakość używanego przez pracowników sprzętu oraz jego odpowiednie dopasowanie do indywidualnych potrzeb i warunków fizycznych pracownika. Choć większość osób pracujących w biurach posiada już zdrowsze dla oczu ciekłokrystaliczne monitory, to często są one nieprawidłowo ustawione, np. na wprost okna lub z boku biurka.

Inne problemy stwarza wyposażenie niezgodne z wymogami BHP, m.in. jego nieprawidłowe ustawienie, brak dopływu światła naturalnego. Przedłużający się czas spędzany przy komputerze w pomieszczeniu, które nie jest odpowiednio urządzone sprawia, że pracownicy cierpią na różnego rodzaju bóle i dolegliwości, prowadzące np. od krótkowzroczności czy poważnych stanów zwyrodnieniowych w rejonie szyjno-barkowym, palcach i nadgarstkach, okolicach ud i krzyża. W przypadku ciężarnych taki tryb pracy może prowadzić nawet do przedwczesnego porodu lub poronienia.

Jak wynika z badania, około 85 proc. respondentów odczuwało różne dolegliwości, jak np. bóle oczu, zaburzenia ostrości widzenia oraz suchość i pieczenie pod powiekami. Największy problem zdrowotny pracowników biurowych stanowią jednak dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)

4.5/5 - (164 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH