Polskie dzieci źle się odżywiają

Badacze z SWPS alarmują, że w codziennym jadłospisie polskich dzieci nie starcza miejsca na warzywa, za to każdego dnia wypijają oni ok. dwóch szklanek słodzonych napojów i dwa razy dziennie sięgają po słodkie oraz słone przekąski.

Zespół badaczy z wrocławskiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej pod kierunkiem prof. Aleksandry Łuszczyńskiej zdołał przebadać ponad 800 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z południowo-zachodniej Polski w wieku od 10 do 17 lat. W ramach finansowanego ze środków UE projektu badawczego TEMPEST, takie same badania przeprowadzono w Wielkiej Brytanii, Portugalii i Holandii. Łącznie przebadano 2 tys. 764 osób w wieku 10-17 lat.

Niestety wyniki badań pokazują, że polskie dzieci mają najłatwiejszy dostęp do niezdrowej żywności ze wszystkich wymienionych państw i coraz częściej cierpią na nadwagę lub otyłość. Polskie dzieci deklarują, że każdego dnia wypijają około dwóch szklanek słodzonych napojów i dwa razy dziennie sięgają po słodkie oraz słone przekąski.
Bardzo niebezpieczne jest to, że nie spożywają regularnie śniadań – ponad 20 proc. z nich zadeklarowało, że poranny posiłek je tylko od jednego do trzech razy w tygodniu. Nieco lepiej sytuacja wygląda ze spożyciem owoców – ciągu dnia polskie dzieci jedzą ich dwie porcje, za to w codziennej diecie brakuje miejsca na warzywa.

Współautorka badania, psychodietetyk Anna Januszewicz alarmuje, że: „Młodzi mają łatwy dostęp do wszystkich wysokokalorycznych przekąsek i słodzonych napojów. W badaniu deklarowali, że prawie zawsze wolno im po nie sięgnąć, zarówno w domu, jak i w szkole, a także podczas aktywności pozaszkolnych”.

Jak można wnioskować z wypowiedzi uczniów, nie wszystko jednak stracone i chciałyby one zdrowo jeść, jednak potrzebują do tego większego wsparcia dorosłych – i to zarówno rodziców, jak i opiekunów w szkole. Niemal 40 proc. badanych zgodziło się z tym, że w szkołach nie powinno się sprzedawać niezdrowych i wysokokalorycznych przekąsek oraz słodzonych napojów, a 35 proc. zadeklarowało zgodę na podwyżkę cen tego typu żywności. Zdaniem ponad 60 proc. badanych szkoły powinny zaangażować się w promocję zdrowego stylu życia. Co więcej, ok. 65 proc. dzieci podkreśliło rolę rodziców w dziedzinie edukacji zdrowotnej i jednoznacznie wskazało na potrzebę rozmów o zdrowym jedzeniu i tym, dlaczego zdrowa dieta jest istotna.

Prof. Łuszczyńska, komentując wyniki badania mówiła: „Młodzi ludzie chcą zmiany polityki cenowej, większej obecności programów promocji zdrowego trybu życia w szkole i częstszych rozmów z rodzicami na temat odżywiania. Dorośli boją się pewnie proponować takie zmiany dzieciom i wolą oferować im słodkie i słone przekąski. Powinniśmy nieco bardziej ufać młodym ludziom, są całkiem rozsądni i chcą więcej wiedzieć o swoim zdrowiu”.
Źródło PAP

4.8/5 - (134 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH