Pierworodni częściej mają nadwagę

Pierworodni, w porównaniu do drugiego dziecka w rodzinie, z większym prawdopodobieństwem mają w dorosłym życiu nadwagę – przekonują naukowcy z Uniwersytetu w Auckland (Nowa Zelandia).

Wyniki ich badań opublikowało czasopismo “Scientific Reports”.

Istnieją dowody na wpływ kolejności urodzeń na zawartość tłuszczu w organizmie i metabolizm w wieku od niemowlęcego do nastoletniego, nie znano natomiast wpływu tych zjawisk na stan zdrowia w wieku średnim.

Aby to ocenić, nowozelandzcy naukowcy przebadali grupę 50 zdrowych mężczyzn w wieku 40-50 lat, którzy mieli nadwagę. Okazało się, że pierworodni byli o około 7 kg ciężsi i mieli wyższy wskaźnik masy ciała (BMI) od rodzeństwa, które przyszło na świat po nich (średnio 29,1 w porównaniu z przeciętnym 27,5). Oprócz tego stwierdzono u nich silniejszą insulinooporność (mieli o 33 proc. niższą wrażliwość na insulinę), co jest czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2.

Choć badanie objęło niewielką próbę, zespół doktora Wayne’a Cutfielda z Uniwersytetu w Auckland twierdzi, że kolejność urodzeń może wpływać na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2. Aby w pełni przeanalizować ten związek, trzeba jednak przeprowadzić szerzej zakrojone studium z parami rodzeństwa.

(Źródło: kopalniawiedzy.pl)

4.9/5 - (310 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH