Otyłość nie zawsze jest niezdrowa

Naukowcy obalili mit, że otyłość zawsze jest przyczyną schorzeń. Według nich są osoby, które mimo większego rozmiaru mogą być zupełnie zdrowe, gdy ich nadwaga wynika z tzw. naturalnie grubych kości.

Niemieccy badacze podkreślają, że należy na nowo zdefiniować kategorię „metabolicznie zdrowej otyłości”, by zabiegi chirurgiczne i inne kosztowne terapie stosowano tylko u pacjentów, którzy naprawdę ich potrzebują.

Czynnikami określającymi tę nową kategorię mogą być obwód w pasie, sprawność fizyczna czy otłuszczenie narządów wewnętrznych. Coraz więcej dowodów wskazuje natomiast, że wskaźnik masy ciała (BMI) nie zawsze odzwierciedla faktyczny stan zdrowia.

Wskaźnik BMI oblicza się dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost podany w metrach podniesiony do kwadratu. Specjaliści z NHS, brytyjskiej narodowej służby zdrowia, ostrzegają, że wartość przekraczająca 30 oznacza otyłość, wiążącą się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wielu groźnych schorzeń, m.in. chorób serca i nowotworów.

Tymczasem w czasopiśmie naukowym „The Lancet Diabetes & Endocrinology” eksperci piszą: „Wyniki kilku badań potwierdzają, że w porównaniu do wysportowanych osób o prawidłowej wadze ciała podwyższone ryzyko śmiertelności dotyczy wyłącznie osób otyłych i niesprawnych fizycznie, nie zaś otyłych, którzy są w dobrej formie”.

Podejmując decyzję o zastosowaniu terapii, lekarze powinni zwracać uwagę zwłaszcza na insulinoodporność i otłuszczenie organów wewnętrznych, a nie polegać wyłącznie na BMI, zaznaczył główny autor artykułu prof. Matthias Schulze z Niemieckiego Instytutu Żywienia Człowieka w Nuthetal. Jego zdaniem eksperci ds. zdrowia publicznego powinni wypracować bardziej precyzyjną definicję patologicznej otyłości, by móc właściwie ocenić, którzy pacjenci rzeczywiście wymagają chirurgii bariatrycznej i innych kosztownych zabiegów.

Niemiecki naukowiec podkreśla jednak, że osoby otyłe nadal powinny robić wszystko, by zrzucić zbędne kilogramy. – Proszę się nie oszukiwać i nie myśleć, że choć jesteśmy otyli, czujemy się dobrze i na razie nie mamy nadciśnienia, to wszystko w porządku – ostrzegł.

(Źródło: kurierlubelski.pl)

5/5 - (345 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH