Nagrody OTIS 2017 zostały wręczone!

galeria-gala-otis-2017_14.jpg

6 kwietnia odbyła się XIV Gala Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”. Wręczaniu nagród towarzyszyła IV już sesja naukowa „Zdrowie – innowacje i kontrowersje”.

Uroczystość odbyła się w pięknych wnętrzach Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie. Wśród dostojnych gości, oprócz Laureatów Nagrody, wybitnych postaci świata medycyny i farmacji, znaleźli się: dr Stanisław Karczewski – marszałek Senatu, Zbigniew Król – wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz – wiceminister zdrowia, Jarosław Pinkas – były wiceminister zdrowia, Barbara Jaworska-Łuczak – Wiceprezes ds. Produktów Biobójczych, Marek Posobkiewicz – Główny Inspektor Sanitarny, posłanki: Lidia Gądek, Beata Małecka Libera.

 

Międzynarodowa Nagroda Zaufania

Krzysztof Bankiewicz jest profesorem neurochirurgii i neurologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Pełni również stanowisko dyrektora Interventional Neuro Center na Uniwersytecie Kalifornijskim. Jest członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Ukończył Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Doktorat i habilitację uzyskał w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz tytuł profesora w 2013. Prof. Krzysztof Bankiewicz wyjechał z Polski do USA na roczny staż. „Poświęciłem się medycynie eksperymentalnej, gdzie osiągnięcia naukowe są przekładane na grunt kliniczny. Zazwyczaj robią to firmy, jednak ja zaryzykowałem na gruncie akademickim. Wydaje mi się, że z powodzeniem” – mówi. Profesor Krzysztof Bankiewicz dokonał przełomu w leczeniu choroby Parkinsona. Jego odkrycie otwiera drogę również do leczenia innych chorób mózgu.

Honorowe Nagrody Zaufania

„Uważam, że wybór okulistyki to była jedna z moich najlepszych decyzji zawodowych w życiu” – mówi prof. Jerzy Szaflik, który ma na swoim koncie ponad 30 tys. operacji, stworzył znakomity ośrodek okulistyczny i nowoczesną mikrochirurgię oka. Nie spoczywa na laurach, ma dalsze śmiałe plany zawodowe, jednak zawsze podkreśla, że najważniejszy jest dla niego pacjent.

Prof. Anna Balcerska jako specjalizację wybrała onkologię „bo była trudna i uważała, że bardzo wiele jest do zrobienia”. Jej celem było stworzenie oddziału hematologii i onkologii spełniającego wymogi europejskie. Dzięki pomocy fundacji „Porozumienie bez Barier” został wybudowany budynek, w którym mieści się teraz oddział hematologii i onkologii.

Dzięki inżynierii tkankowej skóry możliwe jest ratowanie życia poparzonym ludziom. Dr hab. Justyna Drukała na studiach zetknęła się z biologią komórki. „Jestem szczęśliwa, że od 2010 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim funkcjonuje Bank Komórek, że pomagamy pacjentom, zdobywamy wiedzę i doświadczenie w wykorzystywaniu produktów inżynierii tkankowej.”

Honorową Nagrodę Zaufania „złoty OTIS 2017” otrzymał także Prof. Leszek Paradowski. W okresie sprawowania funkcji Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu nastąpił intensywny rozwój uczelni, którą kierował Profesor. Leszek Paradowski wystąpił z inicjatywą utworzenia Ośrodka Alzheimerowskiego, a uczelnia, którą kierował, pozyskała środki unijne na utworzenie Ośrodka Badawczo-Naukowo-Dydaktycznego Chorób Otępiennych im. Henryka kardynała Gulbinowicza Akademii Medycznej we Wrocławiu, który rozpoczął działalność w 2007 roku w Ścinawie.

Prof. Wanda Stokowska zorganizowała cztery Konferencje Międzynarodowe (2006, 2008, 2010 2012), które odniosły wielki sukces, goszcząc wielu wybitnych periodontologów. W latach 2015-2016 uczestniczyła w programie profilaktycznym polsko-szwajcarskim „Dzieciństwo bez próchnicy”, skierowanym do rodziców dzieci przedszkolnych, a także nauczycieli przedszkoli i pielęgniarek opiekujących się dziećmi w wieku przedszkolnym.

Dr n. med. Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji jest autorem wielu publikacji naukowych i wystąpień zjazdowych z zakresu chorób wewnętrznych, hematologii, farmakologii klinicznej, zdrowia publicznego. Funkcję prezesa AOTMiT pełni od kwietnia 2008 r. „Jeśli się czegoś podejmuję, zawsze doprowadzam to do końca” – mówił w wywiadzie („Gazeta Lekarska”/30.11.2015).

Nagrodę w kategorii „Lekarz i Społecznik” otrzymała dr Elżbieta Rusiecka-Kuczałek. Pacjenci cenią ją za empatię, poświęcony czas, wiedzę medyczną oraz okazywane zainteresowanie.
Wśród nagrodzonych nie mogło zabraknąć osób, które chociaż same chorują, to potrafią nie tylko walczyć z chorobą, ale też wspierać innych. „Pacjent w tym okresie nie powinien być sam, lepiej nieść z kimś swój ból, swoje emocje, móc się na kimś się wesprzeć. Powiedziałabym tak: podzielić cierpienie na pół. Wtedy niesiemy połowę cierpienia.” – mówi Wiesława Adamiec, kierująca fundacją „Carita – Żyć ze szpiczakiem”.

W ramach Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska zajmuje się nie tylko bezpośrednią pracą z osobami chorymi na cukrzycę w zakresie udzielania im szeroko pojętej pomocy (zwłaszcza edukacji cukrzycowej), ale także propagowaniem świadomości tej choroby w społeczeństwie, jak również reprezentacją diabetyków przed władzami państwowymi zabieganiem o jak najlepsze warunki leczenia.

Stowarzyszenie Udarowcy – Liczy się Wsparcie to największa organizacja zrzeszająca pacjentów po udarach mózgu w Polsce. Została założona przez Sebastiana Szypera i Mariusza Baumgarta. Poprzez realizowane na dużą skalę programy autorskie: „Zapobiegamy Udarom”, „Rozpoznaj Reaguj Udaremnij”, „Udar Mózgu – Liczy się Czas”, „Udarom Można Zapobiegać”, „UDAR – Gala” prowadzone działania ukierunkowane są na edukację w dziedzinie udaru mózgu i promowanie świadomej zmiany stylu życia.

Celem portalu Dawca.pl jest rozwianie wątpliwości i przekazanie rzetelnej wiedzy na temat dawstwa komórek, tkanek i narządów. Portal z okazji 11 listopada przygotował społeczną kampanię na rzecz świadomego dawstwa narządów pod hasłem „Ojczyzna to inni ludzie”. Na pytanie „Co można zrobić dla ojczyzny?” odpowiadają Polacy, których na co dzień więcej dzieli niż łączy.

W ramach Akademii Naukowej Berlin-Chemie/Menarini odbywają się szkolenia dla lekarzy i farmaceutów, takie jak Akademia Leczenia Bólu. „Zaangażowanie i profesjonalizm osób pracujących u nas sprawiają, że jesteśmy w stanie skutecznie wprowadzać nowe terapie i odnosić sukcesy biznesowe, a równolegle prowadzić programy edukacyjne i naukowe” – mówi Edward Szybowski, dyrektor generalny Berlin-Chemie/Menarini Polska Sp. o.o.

Firma Mabion otrzymała Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” za opracowanie pierwszego leku biopodobnego do rituximabu.

W kategorii „Media i Zdrowie” przyznano dwie nagrody. Otrzymali je red. Karina Konieczna oraz red. Ryszard Sterczyński.

Złoty OTIS z Diamentami

Jury Kapituły Nagrody pozytywnie oceniło Forum Przeciw Depresji. O depresji niechętnie się mówi, ale firmie Servier udało się przełamać tabu. „W przypadku tak trudnych tematów, jakimi są zaburzenia nastroju, samobójstwa, niezbędna jest odpowiedzialna i konsekwentna edukacja społeczna” – wyjaśnia Katarzyna Urbańska, Dyrektor ds. Komunikacji i Spraw Zewnętrznych firmy Servier Polska Sp. z o.o.

Wykłady naukowe

Rozdaniu nagród towarzyszyła IV sesja wykładowa „Zdrowie – innowacje i kontrowersje”. Goście z wielkim zainteresowaniem słuchali prof. Krzysztofa Bankiewicza, który opowiadał o eksperymentalnym leczeniu choroby Parkinsona. Dr Monika Danecka-Długosz omawiała przypadek pacjenta z opornym, agresywnym chłoniakiem i mówiła o możliwościach leczenia. Jacek Czarnocki z firmy Quintiles IMS wyjaśniał jak wygląda rynek OTC w Polsce – sprzedaż i dynamika.

Przedstawiciele firm farmaceutycznych otrzymali statuetki Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2017” dla produktów: Lioton 1000 (Berlin-Chemie/Menarini), Colostrum (LR Health & Beauty Systems). Nominacje 2018 zostały wręczone przedstawicielom firm Hexanova Sp. z o.o. (dla produktu Argotiab), Pierre Fabre Medicament Polska Sp. z o.o. (dla produktu Eludril Classic), Pharmabest (dla produktu Vivomixx).

Zobacz galerię zdjęć

radziwill-list-new_0.jpg

4.8/5 - (178 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH