Konieczność zmian w opiece nad cierpiącymi z powodu bólu nowotworowego

Koalicja na Rzecz Walki z Bólem „Wygrajmy z bólem” powołała grupę ekspertów w celu wspólnej pracy na rzecz poprawy jakości opieki nad pacjentami cierpiącymi z powodu bólu nowotworowego.

Efektem ich prac jest oświadczenie, w którym opisują aktualną sytuację opieki przeciwbólowej w Polsce i proponują konkretne zmiany w celu jej poprawy.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, obserwuje się stały rozwój opieki paliatywnej. Nadal jednak istnieje szereg barier, szczególnie administracyjnych i ekonomicznych, utrudniających dostęp do zgodnego z aktualną najlepszą wiedzą i praktyką medyczną postępowania w leczeniu bólu, z zastosowaniem obowiązujących wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia i towarzystw międzynarodowych opieki paliatywnej.

Ból może pojawiać się na każdym etapie choroby nowotworowej i występuje średnio u połowy chorych, a w zaawansowanym stadium choroby – u ponad 60 proc. Ocenia się, że w Polsce żyje około 200 tys. osób wymagających leczenia z powodu bólów nowotworowych. Nie wszyscy jednak otrzymują odpowiednią pomoc.

Grupa Ekspertów przy Koalicji na Rzecz Walki z Bólem „Wygrajmy z bólem” rekomenduje następujące zmiany systemowe w zakresie opieki przeciwbólowej w chorobach nowotworowych:

  1. Rozszerzenie edukacji na temat standardów leczenia przeciwbólowego wśród specjalistów z zakresu onkologii, medycyny wewnętrznej i medycyny rodzinnej.
  2. Opracowanie „Interdyscyplinarnych standardów leczenia bólu w chorobie nowotworowej na różnych etapach jej zaawansowania”.

  3. Edukacja pacjentów oraz ich bliskich na temat dostępnych możliwości, korzyści i zagrożeń związanych z leczeniem bólu w chorobie nowotworowej.

  4. Wskazanie decydentom obszarów, w których podjęcie decyzji ułatwi dostęp pacjentów do najwłaściwszych leków podyktowanych ich indywidualnymi potrzebami. Decyzje te dotyczyć będą m.in.:

* zunifikowania zasad wypisywania leków opioidowych z zasadami właściwymi dla pozostałych leków,
* zniesienia nierówności w dostępie do leków przeciwbólowych z powodu rozpoznania choroby,
* rewizji limitów oraz zasad finansowania w obszarze medycyny paliatywnej – podniesienie wyceny świadczeń realizowanych w warunkach stacjonarnych i domowych, zmiany w zakresie funkcjonowania poradni medycyny paliatywnej,
* zmiany w prawie drogowym w celu umożliwienia prowadzenia pojazdów bez kolizji z prawem przez osoby leczone opioidami.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)

4.4/5 - (118 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH