Chroń serce zimą

Ryzyko wystąpienia zawału serca jest większe zimą niż latem. Na niesprzyjające warunki atmosferyczne powinny szczególnie uważać osoby starsze i z chorobami układu krążenia.

Zimą, kiedy panują niskie temperatury powietrza, występują częste i duże wahania ciśnienia atmosferycznego, jesteśmy narażeni na zaburzenia pracy serca i układu krążenia.

Optymalna temperatura dla organizmu wynosi ok. 23 st. C, przy niższych jak również i wyższych zwiększa się ryzyko zawału. Na każde zmniejszenie temperatury o 10 st. C częstość incydentów sercowo-naczyniowych zwiększa się o 13% .

Większe obciążenie serca zimą jest spowodowane koniecznością dostosowania krążenia krwi do potrzeb organizmu, gdyż musi on utrzymać odpowiednią temperaturę ciała w czasie zmiennych warunków atmosferycznych.

Zimne powietrze powoduje kurczenie się tętnic, przyspieszenie rytmu serca i wzrost ciśnienia tętniczego. Zwiększa się krzepliwość i lepkość krwi utrudniając transport tlenu – mówi ekspert programu “Serce na nowo”, prof. dr hab. Zbigniew Gaciong.

Duże wahania temperatur mogą powodować bóle zamostkowe, bóle w klatce piersiowej nasilające się przy wysiłku fizycznym, duszności, uczucie kołatania serca oraz skoki ciśnienia tętniczego.

  • Jeżeli te dolegliwości nie ustępują po przyjęciu leków lub pojawiają się częściej przy mniej intensywnych wysiłkach a nawet w spoczynku – należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem – dodaje ekspert programu “Serce na nowo”, prof. dr hab. Zbigniew Gaciong.

    Poniżej wskazówki, które pomogą przystosować Twój organizm do niskich temperatur panujących zimą:

    • Spacer na świeżym powietrzu dotlenia organizm. Należy jednak unikać niskich temperatur. Odpowiednio przygotuj się do wyjścia. Ubieraj się ciepło, np. na “cebulkę”. Czapkę i szalik załóż tuż przed wyjściem na zewnątrz żeby zbytnio nie przegrzewać się w domu.
    • Otwórz okno, kiedy ubierasz się żeby wyjść na zewnątrz. Korzyści będą podwójne. Powietrze w mieszkaniu będzie bogatsze w tlen, a Ty unikniesz szoku termicznego. Zmniejszy się ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych spowodowane różnicą temperatur w domu i na zewnątrz.

    Brak dostępu do światła słonecznego i niskie temperatury na zewnątrz zniechęcają do aktywności fizycznej. Tymczasem już 30 minut wysiłku fizycznego dziennie poprawia ogólną kondycję Twojego organizmu i zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.

    Celem programu “Serce na nowo” jest edukacja społeczeństwa na temat aktywności życiowej i zawodowej osób z chorobami układu krążenia, obalenie stereotypów na temat niezdolności osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi do prowadzenia aktywnego życia, a także zachęcenie pracodawców do zwiększenia troski o zdrowie pracowników.

    Wszystkie informacje na temat bieżących działań, publikacje specjalistyczne, porady i ciekawostki dla pacjentów są dostępne na stronie internetowej www.sercenanowo.pl.

    Organizatorem programu jest polska firma farmaceutyczna Adamed.
    Patroni medialni: Radio VOX, Tina, Samo Zdrowie, Metropraca.pl, Na Zdrowie, Manager Apteki, Kurier Poranny, Gazeta Pomorska.

    Dodatkowych informacji o programie “Serce na nowo” udziela On Board Public Relations
    Iwona Siwek, [email protected], (022) 321 51 28
    Ewa Marczyk – Chłopecka, [email protected], (+48) 509 366 042

4.4/5 - (330 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH