Brak snu szkodliwy dla mózgu

Zaburzenia snu powodują szybsze starzenie się mózgu i mają związek z chorobami neurodegeneracyjnymi, w tym chorobą Alzheimera.

Wyniki najnowszych analiz na temat wpływu zaburzeń snu na kondycję mózgu zaprezentowano podczas dorocznego zjazdu Alzheimer’s Association w Vancouver. Najszerzej zakrojone badania to te przeprowadzone w Brigham and Women’s Hospital w Bostonie, w których uczestniczyło ponad 15 tys. kobiet. Wynika z nich, że mózg osób śpiących mniej niż pięć godzin na dobę lub więcej niż dziewięć godzin pracuje gorzej niż w przypadku osób śpiących siedem godzin. Zbyt krótki lub zbyt długi sen ma więc według badaczy związek z o dwa lata szybszym starzeniem się mózgu.

Trwające osiem lat badania francuskich naukowców przeprowadzone wśród 5 tys. osób po 65. roku życia wykazały natomiast, że starzenie się mózgu związane jest z nadmierną sennością w ciągu dnia (uskarżało się na nią 18 proc. uczestników). Z kolei badacze z Washington University School of Medicine w St. Louis poddali analizie próbki krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego trzech grup ochotników (ludzi z demencją, ich zdrowych rówieśników oraz osób młodszych). Jak stwierdzili, zaburzenia cyklu snu i czuwania były związane z tworzeniem się złogów amyloidowych zwiastujących chorobę Alzheimera.

Wszyscy naukowcy zgodnie podkreślali, że związek między zaburzeniami snu a starzeniem się mózgu nie jest jednak przyczynowo-skutkowy. Osoby mające problemy ze snem nie są więc skazane na demencję. (źródło: PAP)

4.8/5 - (222 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH