Akcja dla serca

„Mamo, Tato, dbajmy o serce” – pod takim hasłem rozpoczyna się kolejna edycja Ogólnopolskiej Akcji Profilaktyczno-Edukacyjnej „Servier dla Serca”.

Mobilna „Kardiologiczna Poradnia Servier” po raz ósmy wyruszy w trasę, by zaoferować mieszkańcom 15 miast w Polsce bezpłatne badania i konsultacje specjalistyczne w zakresie diagnostyki chorób układu sercowo-naczyniowego. Akcji patronuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.

Choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych, większości krajów rozwiniętych i wielu krajach rozwijających się. Procesy miażdżycowe prowadzące do chorób sercowo-naczyniowych rozpoczynają się już we wczesnym dzieciństwie. Istotne jest zapobieganie rozwojowi chorób układu krążenia już we wczesnym dzieciństwie.

Nadwaga i otyłość w Polsce

W polskiej populacji wieku rozwojowego wynosi od ok. 7 do 21 proc. Obserwuje się tendencję do zwiększenia występowania tych zaburzeń w ostatnich latach. Co piąte dziecko w wieku przedszkolnym ma nadmierną masę ciała. Stwierdzono nadwagę u 12 proc. dzieci, a otyłość u 7,5 proc. Zauważono, że dzieci uczęszczające do przedszkola są szczuplejsze niż dzieci pozostające pod opieką babć i mam. Maluchy przebywające w domu są przekarmiane: otrzymują 16 razy więcej cukru i 14 razy więcej białka niż potrzebują.

Otyłość u dzieci i młodzieży wiąże się z:

  • częstszym występowaniem czynników ryzyka chorób serca (wysokie ciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca typu 2),
  • słabszymi wynikami w nauce,
  • niezdrowymi nawykami, takimi jak palenie papierosów i picie alkoholu,
  • częstszym występowaniem: astmy, marskości wątroby, bezdechu nocnego,
  • długoterminowym zwiększeniem ryzyka rozwoju chorób przewlekłych: m.in. udaru, nowotworów, chorób mięśni,
  • zwiększonym ryzykiem bycia otyłym w dorosłym wieku (około 80 proc. dzieci otyłych w wieku 10-15 lat, jest również otyłych w wieku 25 lat).

Wysoki poziom cholesterolu i triglicerydów we krwi

Podwyższony poziom cholesterolu w dzieciństwie może odgrywać rolę w rozwoju miażdżycy u dorosłych. Badania dowiodły, że miażdżyca zaczyna się rozwijać już w dzieciństwie. Co czwarty polski piętnastolatek w pomiarze stężenia cholesterolu osiągnął wynik graniczny, a u przeszło 8 proc. jego wartość była powyżej normy. Poziom tłuszczów i lipoprotein we krwi wzrasta przez pierwsze dwa lata życia. U dzieci w wieku 2 lat ich poziom jest podobny, jak u młodych dorosłych.

Palenie papierosów

80 proc. palaczy zaczyna palić przed ukończeniem 18. roku życia. Osoby, które zaczęły palić przed dwudziestką, najczęściej i najwcześniej zapadają na chorobę wieńcową i nadciśnienie. Około 60 proc. dzieci w Ameryce w wieku 4-11 lat jest narażonych na wdychanie dymu papierosowego w domu. Dzieci palaczy (zwłaszcza niemowlęta), częściej chorują na choroby płuc oraz choroby serca. Prawie 10 proc. polskich dzieci w wieku 15 lat (więcej dziewcząt niż chłopców) deklarowało, że regularnie pali papierosy.

Brak regularnego wysiłku fizycznego

Zbyt mało (66,6 proc.) młodych ludzi uprawia sport w ilości zgodnej z zaleceniami, tj. 4-5 razy w tygodniu przynajmniej przez 45 minut bez przerwy. Młodzi ludzie codziennie spędzają przed komputerem oraz telewizorem od 2 do 3 godzin, zaś w niedzielę i dni wolne nawet 5-6 godzin. Jedna trzecia dziewcząt i jedna piąta chłopców nie bierze udziału w lekcjach WF. Dzieci coraz rzadziej też chodzą do szkoły na piechotę lub jeżdżą na rowerze. Dzieci prowadzące mało aktywny tryb życia są 5-6 razy bardziej narażone na choroby serca, nawet już przed ukończeniem 20. roku życia.

Ciśnienie tętnicze

Wzrost ciśnienia skurczowego o 1-2 mmHg u dzieci, wiąże się ze wzrostem ryzyka rozwoju nadciśnienia w dorosłym wieku o 10 proc. Nawet umiarkowany wzrost ciśnienia tętniczego w dzieciństwie może mieć szkodliwy wpływ na strukturę i funkcjonowanie naczyń krwionośnych oraz narządów wewnętrznych. U 11 proc. polskich dzieci i młodzieży stwierdzono stan przednadciśnieniowy, u 4,4 proc. zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze.


Promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci jest niezwykle istotne, jednak by było skuteczne, muszą się w nie
zaangażować przede wszystkim rodzice, nauczyciele, lekarze oraz inni pracownicy ochrony zdrowia.

W ramach ósmej edycji akcji „Servier dla Serca”, która w tym roku prowadzona jest pod hasłem „Mamo, Tato, dbajmy o serce!” został uruchomiony pilotażowy program edukacyjny dotyczący profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego „Szkoła Servier”. Program skierowany jest do dzieci ze szkół podstawowych. Patronat merytoryczny nad programem objęło Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych, które działa na rzecz rozwoju nauczania przedmiotów przyrodniczych oraz rozpowszechniania wiedzy z tego zakresu w społeczeństwie. Całej akcji „Servier dla Serca” patronują Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego i Polskie Forum Profilaktyki.

4.9/5 - (177 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH