25 proc. chorych na POChP umiera na raka płuca

Około 25 proc. chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) zapada także na raka płuca, dlatego powinni być stale monitorowani jako grupa szczególnego ryzyka. Kluczowe dla tych chorych jest unikanie zaostrzeń choroby. Decydują one o jej postępie i mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie.

POChP to jedna z najczęstszych chorób układu oddechowego, cierpi na nią ponad 10 proc. dorosłej populacji. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że w 2020 r. POChP stanie się trzecią najważniejszą przyczyną zgonów – po chorobach układu krążenia i nowotworach.

Choroba rozwija się zwłaszcza u osób powyżej 50. roku życia, aktywnych i biernych palaczy oraz osób narażonych na wdychanie szkodliwych pyłów lub gazów w miejscu pracy. POChP nieodwracalnie ogranicza przepływ powietrza przez drogi oddechowe Objawia się przede wszystkim dusznością, świszczącym oddechem, kaszlem oraz nadmiarem odkrztuszanej wydzieliny.

W ocenie specjalistów, POChP jest zbyt rzadko rozpoznawana i niedoceniana przez lekarzy i pacjentów jako poważne zagrożenie. Tymczasem każdy palacz powinien mieć wykonane badanie spirometryczne. – Jeżeli jeszcze pracuje w warunkach narażenia na pyły, gazy, wyziewy chemiczne, to tym bardziej te badania powinny być zrobione. Wykrycie POChP to inne patrzenie na taką osobę w kontekście chociażby właśnie raka płuca” – podkreśla prof. Jerzy Kozielski, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

„Jeśli chory na POChP ma obniżone wyniki spirometrii, ma kaszel z dużym odksztuszaniem, jest palaczem i ma powyżej 55 lat, jego szansa zachorowania na raka płuc jest bardzo duża. Ci chorzy powinni być otoczeni szczególnym nadzorem i a priori traktowani jako potencjalni chorzy na raka płuca” – dodaje.

Przyjmuje się, że około 20-25 proc. chorych na POChP umiera na raka płuca. Jako namiętni palacze zmagają się też z chorobami naczyniowymi – z tego powodu umiera jedna trzecia chorych, pozostali zaś z powodu niewydolności oddechowej spowodowanej samą POChP.

Jak zaznaczył prof. Kozielski, kluczowe w przypadku POChP jest zapobieganie jej zaostrzeniom, które mogą pogorszyć stan chorego i stanowią istotną przyczynę zwiększonej śmiertelności chorych. Zalecane jest zaprzestanie palenia, unikanie infekcji także poprzez szczepienia przeciw grypie i pneumokokom, stosowanie właściwej farmakoterapii oraz aktywność fizyczna.

(Źródło: naukawpolsce.pap.pl)

4.6/5 - (212 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH