Żurawina kontra antybiotyk


Żurawina jest w lżejszych zakażeniach dróg moczowych doskonałą alternatywą dla antybiotyku, ponieważ w przeciwieństwie do niego ułatwia usunięcie tylko „złych” bakterii, nie niszcząc tych drobnoustrojów, których obecność w organizmie poprawia jego funkcjonowanie (np. flora bakteryjna).

Przez układ moczowy, po filtracji w nerkach, usuwane są m.in. toksyny i trucizny, które mogłyby stanowić zagrożenie dla organizmu. Dlatego prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych jest niezwykle ważne. Jedną z chorób, które zaburzają to funkcjonowanie, jest zakażenie (zapalenie) dróg moczowych. Częściej zapadają na nie kobiety, co jest związane z krótką cewką moczową „ułatwiającą” bakteriom przenikanie do wyższych odcinków dróg moczowych. Zakażenia wywołują najczęściej Gram-ujemne bakterie Escherichia coli, rzadsze są infekcje związane z Pseudomonas, Proteus i bakteriami Gram-dodatnimi – gronkowcami lub paciorkowcami. W moczu
pojawiają się bakterie i zwiększona liczba leukocytów, czyli krwinek białych, których rola polega na likwidowaniu przyczyny infekcji (niszczeniu bakterii). Zmienia się odczyn pH moczu z kwaśnego na zasadowy. Pacjent uskarża się na pieczenie przy oddawaniu moczu, silne parcie na pęcherz, częstsze oddawanie moczu, bóle w okolicy spojenia łonowego i nerek. Mogą pojawić się gorączka i dreszcze.

Aby zapobiec zakażeniu, należy: dbać o higienę osobistą, pić dużo płynów, nie przetrzymywać moczu. Pamiętaj również, aby nie kąpać się w zbyt zimnej wodzie i nie chodzić w przemoczonym ubraniu czy obuwiu. I co najważniejsze, robić badanie kontrolne moczu przynajmniej raz na rok.

Zanim sięgniesz po antybiotyk
W przypadku ciężkich zakażeń lekarz decyduje o antybiotykoterapii, która powinna być poprzedzona wykonaniem antybiotykogramu, czyli sprawdzeniem, jaki antybiotyk działa na konkretną bakterię. W lżejszych zakażeniach – u osób, u których występują nawracające infekcje oraz u pacjentów o podwyższonym ryzyku zakażenia (cewnik, urazy neurologiczne) – zaleca się stosowanie fitoterapii (preparatów roślinnych).

Rośliną często stosowaną w infekcjach dróg moczowych jest żurawina. Wprowadzono ją do medycyny pod koniec XIX wieku, a medycyna ludowa poleca ją od dawna jako środek na anginę, dolegliwości żołądka i trzustki.

Współcześnie prowadzone badania naukowe udowodniły, że leki zawierające wyciąg z żurawiny zmniejszają przyczepność bakterii wywołujących stany zapalne do ścianek moczowodu i ułatwiają ich wypłukiwanie z dróg moczowych. Żurawina jest w lżejszych zakażeniach doskonałą alternatywą dla antybiotyku, ponieważ w przeciwieństwie do niego ułatwia usunięcie tylko „złych” bakterii, nie niszcząc tych drobnoustrojów, których obecność w organizmie poprawia jego funkcjonowanie (np. flora bakteryjna). Antybiotykoterapia stwarza ryzyko wystąpienia grzybicy, o której w przypadku przyjmowania preparatu z żurawiną nie ma mowy. Udowodniono nawet przeciwgrzybicze działanie tej rośliny.

Warto podkreślić, że flawonoidy występujące w żurawinie są podobne do tych zawartych w czerwonym winie – można więc stosować ją wspomagająco w chorobach serca, w celu zmniejszenia ryzyka zakrzepów i arteriosklerozy (flawonoidy przeciwdziałają utlenieniu cholesterolu).

Żurawina może znaleźć coraz szersze zastosowanie, ponieważ naukowcy stwierdzili, że ogranicza osadzanie się Helicobacter pylorii na błonie śluzowej żołądka (zapobieganie wrzodom) i ogranicza osadzanie się bakterii na dziąsłach (zapobieganie parodontozie).

Uwaga przyszłe mamy!
Zakażenia dróg moczowych są najczęściej wywołane bakteriami znajdującymi się w przewodzie pokarmowym człowieka. Ich rozwojowi sprzyjają wszystkie stany utrudniające opróżnianie pęcherza, w tym także ciąża. Pamiętajcie więc, że w tym czasie należy często badać mocz, a w ostatnim trymestrze starać się spać (leżeć) na boku, aby powiększona macica nie uciskała moczowodów i nie utrudniała tym samym odpływu moczu.


#Dzieci a infekcje dróg moczowych

  • często zmieniaj maluchowi pieluchy
  • dziewczynkę podmywaj w kierunku od sromu do odbytu
  • bielizna dziecka powinna być bawełniana i zawsze czysta; pierz ją w delikatnym proszku i dokładnie wypłukuj
  • naucz dziewczynkę podcierania się od przodu ku tyłowi
  • gdy jest zimno, zakładaj dziecku ciepłe spodenki

UWAGA! Zakażenia dróg moczowych zawsze wymagają dokładnej diagnostyki i sprawdzenia, czy powodem nie jest wada w budowie układu moczowego.

4.5/5 - (11 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH