Żeby stawy nie bolały


Co piąty Polak cierpi codziennie z powodu chorób określanych ogólnie jako reumatyczne. Czy można pomóc cierpiącym?

Ponad 200 schorzeń
Nazwa „reumatyzm” w rzeczywistości obejmuje ponad 200 schorzeń o różnym, często nieznanym, pochodzeniu. Niekiedy powodem jest odpowiedź organizmu na własne przeciwciała – prawdopodobnie tak dzieje się przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Schorzenia te łączą zbliżone objawy: atakują narządy ruchu, powodując ból, często utrudnienie lub niemożność poruszania się, z czasem nawet inwalidztwo do końca życia.

Przyczyny i objawy
Najczęściej przyczyną bólu stawów i mięśni, zwłaszcza u osób po 60. roku życia, jest choroba zwyrodnieniowa. Pojawianie się zmian zwyrodnieniowych to naturalny proces i efekt starzenia się – niejako zużywania – organizmu. O chorobie zwyrodnieniowej mówimy wtedy, kiedy zmiany te stają się szczególnie dokuczliwe, towarzyszy im stan zapalny. Istotą schorzenia jest uszkodzenie, a z czasem zanikanie chrząstki pokrywającej powierzchnię nasad kości w okolicy stawów. Wzmożone tarcie stawów pozbawionych chrząstki – naturalnego amortyzatora – powoduje ich stany zapalne. Objawem choroby jest ból i trudności w poruszaniu się. Okazuje się jednak, że boli nie chrząstka, ale stawy i napięte mięśnie. Może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk. Najczęściej dotyczy to kolan, rąk, stóp, bioder i barków.

Leczenie czy zaleczanie?
Leczenie wymaga cierpliwości i czasu – na zmiany zwyrodnieniowe pracowaliśmy przecież przez wiele lat. Sprowadza się ono zresztą głównie do łagodzenia objawów, nie można bowiem uzupełnić ubytków chrząstki stawowej – są to najczęściej procesy nieodwracalne.

Bardziej zaawansowane stany chorób reumatycznych wymagają nawet leczenia szpitalnego, a na pewno leków przepisywanych przez lekarza, tj. sterydów, leków wpływających na odporność i innych. Środki dostępne bez recepty wspomagają leczenie, ale wystarczają jedynie w początkowych stadiach choroby, zwłaszcza jeśli są połączone ze zrzuceniem zbędnych kilogramów czy odpowiednią aktywnością fizyczną – choćby nawet codziennym spacerem lub gimnastyką w wodzie.

Dostępne preparaty
Leki stosowane przy początkowych objawach chorób reumatycznych to między innymi niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. kwas acetylosalicylowy, diclofenac. Niektóre z nich stosuje się w postaci maści lub żelu. Jednak pomocne okazują się również leki roślinne zawierające wyciągi z imbiru, harpagophytum, wiązówki i kory wierzby. Wiele dobrego daje stosowanie rozgrzewających maści z wyciągami roślinnymi, a ostatnio także wyciągu ze specjalnej odmiany dzikiej róży. Badania wykazały, że stosowanie preparatów z substancji pozyskanej z tej właśnie rośliny pozwala w znacznym stopniu ograniczyć zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, nie zawsze obojętnych dla układu pokarmowego.

Inne preparaty – stosowane zwłaszcza we wczesnym stadium choroby, a nawet profilaktycznie, przez osoby szczególnie zagrożone chorobą zwyrodnieniową – zawierają siarczan glukozaminy. Substancja ta pozwala w sporej części regenerować chrząstkę stawową i zwolnić tempo rozwoju choroby.

Lekarz niezbędny
Inny ważny element leczenia to zabiegi fizykoterapeutyczne, jak ultra-dźwięki, pole magnetyczne, laser oraz specjalnie dobrane ćwiczenia. Dlatego, kiedy ból w stawach trzyma od kilku tygodni, należy zgłosić się do lekarza. To on powinien podjąć decyzję o środkach i metodzie leczenia.


#Szczególnie narażeni
U niektórych pacjentów proces uszkodzenia chrząstki stawowej jest przyspieszony. Szczególnie narażeni są:
ludzie otyli,
sportowcy wyczynowi i odwrotnie – osoby o małej aktywności fizycznej, z osłabionymi mięśniami, które nie mogą wspomagać układu kostnego,
ludzie pracujący w zawodach wymuszających określoną pozycję, np. górnicy, ale także pracownicy biurowi (przy komputerze),
osoby z wadami postawy, np. skrzywieniem kręgosłupa czy wrodzoną dysplazją stawu biodrowego lub po urazach fizycznych. Ogólnie – bardziej narażone na te choroby są kobiety niż mężczyźni.


#Warto wiedzieć
Z ankiety przeprowadzonej przez Ontario Health Survey w 1990 roku wynika, że zaburzenia mięśniowo-szkieletowe dotyczą około 14% wszystkich osób dorosłych.
Schorzenia stawów zajmują wyższe miejsca niż zaburzenia serca i płuc na liście chorób stanowiących powód najczęstszych wizyt w gabinecie lekarskim, i zaraz po kaszlu, przeziębieniu i grypie są najczęstszą przyczyną zwolnień lekarskich. Oto szacunkowe dane dotyczące powszechności niektórych zaburzeń mięśniowo-szkieletowych:

  • choroba zwyrodnieniowa stawów – 1 na 10 osób
  • fibromialgia – 4 na 100 osób
  • reumatoidalne zapalenie stawów – 1 na 100 osób
  • zapalenie stawów wywołane przez kryształy – 1 na 100 osób
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – 1 na 1000 osób
  • łuszczycowe zapalenie stawów – 1 na 1000 osób
    Źródło: J.M. Thomson, “Zapalenie stawów”, tłum. A.Tuz, Poznań 2004
  • toczeń rumieniowaty – 1 na 2000 osób.
4.4/5 - (246 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH