Zdrowe i błyszczące włosy

Zdrowe i błyszczące włosy


Włosy zimą mają trudny czas, niekorzystnie wpływający na ich kondycję. Co można zrobić, by znowu cieszyć się włosami mocnymi i pięknymi?

Zimą włosy narażone były na cały szereg niekorzystnie działających czynników. Niskie temperatury na dworze mogą powodować przemrożenie skóry głowy, co grozi uszkodzeniem mieszków włosowych i może prowadzić do wypadania włosów. Duża różnica temperatur, suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach i wiatr często powodują utratę naturalnego filmu lipidowego, włosy stają się suche i łamliwe, rozdwajają się ich końcówki. Przegrzewanie skóry głowy pod czapkami czy kapturami może skutkować wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych i nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Często pojawia się też łupież, suchy lub tłusty. Nie bez wpływu na kondycję włosów pozostają także zimowe infekcje (w tym przyjmowanie leków, szczególnie antybiotyków) oraz dieta uboga w warzywa i owoce. Warto więc u progu wiosny zadbać o kondycję włosów poprzez zmianę złych nawyków pielęgnacyjnych, dobór odpowiednich kosmetyków oraz dietę obfitującą w produkty bogate w witaminy i składniki mineralne.

Mycie

Włosy nadmiernie przetłuszczające się należy myć tak często, jak to jest potrzebne, nawet codziennie. Pozostawienie na włosach przez kilka dni zwiększającej się warstwy sebum może prowadzić do ich osłabienia i wypadania oraz do namnażania się drobnoustrojów i pojawiania łupieżu. Ważne, by myć i płukać włosy w letniej wodzie oraz dokładnie spłukiwać szampon. Na koniec warto zastosować ziołowe płukanki (np. z tymianku, skrzypu, rozmarynu czy szałwii). Ich regularne stosowanie (2-3 razy w tygodniu) pomaga oczyszczać i odświeżać włosy, a także reguluje pracę gruczołów łojowych. Po umyciu trzeba delikatnie wytrzeć włosy, nie trzymać ich w turbanie z ręcznika, gdyż to pobudza gruczoły łojowe do produkcji sebum. Jeżeli konieczne jest suszenie, należy używać tylko chłodnego nawiewu.

Ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków. Warto zastosować preparaty z naturalnymi wyciągami roślinnymi, na przykład z pokrzywy, brzozy, rozmarynu, łopianu, skrzypu czy szyszek chmielu oraz z olejkami z drzewa herbacianego czy tymianku. Składniki te dobrze oczyszczają, regulują pracę gruczołów łojowych, działają antybakteryjnie. Nie podrażniają skóry głowy, mają działanie wzmacniające cebulki włosowe. Preparaty zawierające w składzie kaolin, dzięki zdolności do adsorpcji łoju, będą znakomicie oczyszczać. Obecność siarki (np. w formie wody mineralnej siarczkowo-siarkowodorowej) powoduje działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne oraz reguluje pracę gruczołów łojowych.

Włosy suche

Częstym problemem są włosy, które przetłuszczają się u nasady i jednocześnie mają suche końcówki. Należy wówczas zastosować różne preparaty w zależności od potrzeb danego obszaru włosów.

Włosy przesuszone są łamliwe, ich końcówki rozdwajają się, są osłabione, pozbawione elastyczności, łatwo wypadają. Ważne jest, aby myć i płukać włosy w chłodnej wodzie, nie wycierać ręcznikiem (lepiej delikatnie wycisnąć i zawinąć w turban), unikać gorącego powietrza suszarki. Należy zadbać również o wypicie minimum 1,5 litra wody dziennie.

Do mycia włosów suchych warto polecać szampony ze składnikami odżywczymi i nawilżającymi. Wyciąg z owoców mango bogaty w korzystne tłuszcze, odżywia i wzmacnia włosy, odbudowuje film lipidowy i chroni przed wysuszeniem. Podobne działanie ma lecytyna czy olejek ze słodkich migdałów. Ekstrakt z miodu odżywia włosy, nawilża je, wygładza, zmiękcza. Wyciąg z korzenia żeń-szenia odżywia włosy, wzmacnia i zapobiega wypadaniu. Szampony zawierające kompleks NMF (Naturalny Składnik Nawilżający) nawilżają włosy i chronią przed nadmierną utratą wody. Po każdym umyciu włosów suchych należy zastosować odżywkę. Preparaty zawierające masło karite czy olej jojoba bogate w substancje tłuszczowe, intensywnie regenerują i odżywiają włosy, a olej kokosowy – zapewni silny i długotrwały efekt nawilżający. Ceramidy wygładzają łuski na powierzchni włosa, keratyna roślinna i kwas hialuronowy zapewniają odbudowę i nawilżenie.

Łupież

Częstym problemem po zimie jest łupież, czyli drobnopłatkowe złuszczanie owłosionej skóry głowy z mniej lub bardziej nasilonym łojotokiem. Łupież suchy wygląda jak delikatny biały kurz, a tłusty tworzy tłuste, grube, złuszczające się łuski. Istotnym czynnikiem są drożdże Pityrosporum ovale, które mogą nasilać objawy zapalenia skóry i wpływać na utrzymywanie się problemu. Ważne, by w walce z łupieżem pamiętać o częstym oczyszczaniu skóry głowy, dezynfekcji akcesoriów do włosów i doborze odpowiednich kosmetyków.

Szampony lecznicze zawierają w składzie pirytonian cynku, oktopiroks, siarczek selenu czy ketokonazol wykazujące działanie przeciwgrzybicze. Dodatek lipohydroksykwasu czy kwasu salicylowego działa złuszczające, a mocznika – zwiększa elastyczność warstwy rogowej naskórka i jego nawilżenie. Warto zastosować preparaty z wyciągiem z mirtu, olejkiem tymiankowym czy z drzewa herbacianego oraz ekstraktem z wierzbiny, które wykazują działanie przeciwbakteryjne i regulują proces złuszczania naskórka. Uważa się, że skuteczność szamponów przeciwłupieżowych wzrasta, jeśli spieniony kosmetyk pozostanie na głowie przez kilka minut.
Wypadanie włosów

W przypadku wypadania włosów należy przede wszystkim wzmocnić mieszki włosowe, tak by odrastające włosy były zdrowe i silne. Zawarty w kosmetykach wyciąg z chinowca oraz żeń-szeń poprawiają mikrokrążenie skórne, dzięki czemu włosy otrzymują więcej składników odżywczych. Warto stosować kosmetyki – szampony i odżywki z pokrzywą, skrzypem i czarną rzepą. Należy również wzbogacić dietę w produkty bogate w witaminy i składniki mineralne. Można też zastosować suplementy diety. Jeżeli wypadanie włosów będzie się przedłużać oraz ilość dziennie traconych włosów przekroczy sto należy skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania.

Dbając o włosy, należy pamiętać, że podstawą pielęgnacji jest dobór odpowiednich kosmetyków i systematyczność w ich stosowaniu.

Bibliografia:

  1. Marie-Claude Martini (redakcja naukowa wydania polskiego Waldemar Placek): „Kosmetologia i farmakologia skóry” PZWL, wydanie I
  2. Ligia Brzezińska-Wcisło, Anna Lis, Grażyna Kamińska, Dominika Wcisło-Dziadecka: „Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka”; Postępy Dermatologii i Alergologii XX; 2003/5, 260 – 266
  3. Ligia Brzezińska-Wcisło, Dominika Wcisło-Dziadecka, Anna Lis-Święty, Dorota Trzmiel: „Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy – patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne”; Postępy Dermatologii i Alergologii 2007; XXIV, 2: 59–64
4.9/5 - (324 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH