„Zawiasy” naszego organizmu – stawy


Umiarkowane i regularne ćwiczenia pozwalają zachować stawy oraz organizm w dobrej kondycji.

Najbardziej narażone na te dolegliwości są stawy rąk i nóg, stawy biodrowe, kolana, a także chrząstka międzykręgowa. Starzeniu się chrząstek stawowych sprzyjają różne czynniki – ciężka praca fizyczna, nadwaga, stałe przeciążenia stawów spowodowane intensywnym uprawianiem sportu. Do zmian zwyrodnieniowych może się także przyczynić brak ruchu. Umiarkowane i regularne ćwiczenia pozwalają zachować stawy oraz organizm w dobrej kondycji.

Gdy chrząstka została już uszkodzona trzeba farmakologicznie zadbać o jej regenerację. Najlepszym rozwiązaniem jest zażywanie preparatów zawierających naturalne składniki „budulcowe” stawu. Substancją, która zatrzymuje proces niszczenia chrząstki i stymuluje jej regenerację, jest siarczan glukozaminy.

Odbudowa…
Glukozamina to naturalny aminocukier, aktywny składnik kolagenu, który w organizmie pełni funkcję spoiwa łączącego komórki, odpowiedzialnego za sprężystość tkanki łącznej, czyli za prawidłowy stan chrząstek. Ich regeneracja następuje dzięki zwiększeniu produkcji proteoglikanów, głównego budulca kolagenu.

Zatrzymanie procesu niszczenia chrząstki przynosi ulgę w bólu i stopniowo przywraca prawidłową pracę stawów. W preparatach nowej generacji działanie siarczanu glukozaminy uzupełniane jest innym naturalnym składnikiem chrząstki – chondroityną. Utrzymuje ona odpowiedni poziom nawilżenia chrząstki stawowej i zapewnia jej prawidłową elastyczność, co poprawia amortyzację stawu. Chondroityna przeciwdziała także stanom zapalnym, które są bezpośrednią przyczyną bólu.

…bez bólu
W celu szybszego złagodzenia bólu polecane jest miejscowe leczenie niesteroidowym preparatem przeciwzapalnym. Dobre rezultaty daje diclofenac, którego mechanizm działania opiera się na zatrzymaniu biosyntezy prostaglandyn odpowiedzialnych za stan zapalny. Siła działania diclofenacu zależy od jego dostępności, czyli ilości leku, jaka dotrze do chorego miejsca. W preparatach „do smarowania” jego dostępność zależy od podłoża (struktury maści). Struktura liposomalna, tzn. żel zawierający maleńkie cząsteczki liposomy, ułatwia wchłanianie substancji czynnej przez skórę i pozwala na jej szybkie dotarcie w miejsce powstania bólu.

Żel liposomalny na bazie wodno-alkoholowej wykazuje również działanie łagodzące i chłodzące. Z powodzeniem może być stosowany także w innych dolegliwościach bólowych w obrębie stawów: skręceniach, stłuczeniach, przetrenowaniu (przeciążeniu) stawów i mięśni oraz stanach zapalnych tkanek miękkich (zapalenie ścięgien, bóle stawu łokciowego – „łokieć tenisisty”).

Dbajmy o zawiasy naszego organizmu, aby służyły nam długo i niezawodnie.

4.8/5 - (256 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH