Zapalenie zatok u dzieci


Zdrowa śluzówka nosa jest w stanie w ciągu doby nawilżyć do poziomu 95% około 10 tysięcy litrów wdychanego powietrza. Ma to niebagatelne znaczenie zważywszy na to, że oddychając przez usta możemy zwiększyć wilgotność powietrza najwyżej do 70%.

Cały ten niezwykle pożyteczny proces ulega zachwianiu w momencie gdy funkcje zatok przynosowych zaczynają być hamowane przez szczególnie groźny w tym miejscu u dzieci – stan zapalny. Jama nosowa nie jest wyłącznie zwykłym biologicznym przewodem, dzięki któremu powietrze może dostać się do płuc.

W pokrytej zróżnicowanym nabłonkiem błonie śluzowej nosa, istnieją wyspecjalizowane struktury odpowiednio oczyszczające, nagrzewające i o czym już była mowa – nawilżające powietrze. Dzięki temu do płuc nie dostają się żadne nieczystości, czy mogące powodować reakcje alergiczne – pyłki, a dodatkowo błona spełnia rolę wymiennika cieplnego pomiędzy zazwyczaj chłodniejszym powietrzem, a krwią, stanowiąc jeden z elementów chłodzenia mózgowia (pamiętajmy, że mózgowie produkuje około 15% ciepła organicznego).

Jak wyglądają zatoki?
Zatoki przynosowe to po prostu przestrzenie powietrzne sąsiadujące z nosem. Ich wielkość bywa różna, ale zwykle są większe od jam nosowych. Najczęstszą przyczyną zapalenia zatok jest katar, a konkretnie wirusy, szczególnie liczne w początkowej jego fazie. Przebieg choroby u dzieci bywa niestety ciężki i może objawiać się nie tylko niedrożnością nosa, ale także wysoką gorączką, silnymi bólami głowy w tym twarzy, kaszlem, obrzękiem powiek.

Rodzaje zapalenia zatok
Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje zapalenia zatok różniących się przede wszystkim nasileniem, a zatem i sposobem leczenia. Pierwsze z nich to ropne, ostre zapalenie zatok trwające zwykle do trzech tygodni, nie powodujące trwałych zmian, ani powikłań. Drugie podostre ropne zapalenie zatok przynosowych również nie powoduje trwałych zmian, ale trwa dłużej, nawet do trzech miesięcy. Największy problem jest z trzecim typem zwanym przewlekłym ropnym zapaleniem zatok przynosowych, bo tu już mamy do czynienia z trwałymi zmianami w wyściółce zatok, a to już wymaga leczenia operacyjnego.

Najczęściej jednak zapalenie zatok nawet u najmłodszych dzieci leczy się antybiotykami. W stanach szczególnie poważnych, konieczne bywa nawet leczenie szpitalne. W 80% skuteczne jest leczenie miejscowe, jednak gdy po 72 godzinach nie zauważymy wyraźnej poprawy, należy zmienić antybiotyk bądź zdecydować się na leczenie ogólne. Dodatkowo powinniśmy starać się doraźnie udrażniać dziecku nos i ujście z zatok lekami obkurczającymi błony śluzowe w postaci kropelek, bądź tak zwanymi mukolitykami sprzedawanymi jako syropy lub tabletki. Punkcje zatok stosowane są tylko w najcięższych przypadkach.

Powikłania
Powikłania zapalenia zatok są rzadkie (1-3% przypadków), ale bywają bardzo groźne. Najczęściej mamy tu do czynienia z zapaleniem kości czaszki i powikłaniami oczodołowymi. Głównym objawem zapalenia kości czaszki jest obrzęk skóry i tkanek miękkich w okolicach czoła i tak zwany guz Potta, natomiast skutkiem powikłań zmian oczodołowych może być trwałe uszkodzenie wzroku (nie wyłączając całkowitej ślepoty), a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ropień mózgu czy zakrzepowe zapalenie zatok żylnych. Te powikłania niestety wciąż odznaczają się dużą śmiertelnością, więc przy najmniejszym ich podejrzeniu należy natychmiast skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Zapalenie zatok u dzieci
Zapalenie zatok u dzieci najczęściej przebiega dość łagodnie i nie powoduje stałych zmian ani powikłań. Należy jednak wykazać wyjątkową czujność przez cały czas przebiegu choroby, aby wykluczyć rzadkie, ale jednak możliwe groźne następstwa choroby, o których była mowa wyżej.


#czy wiesz że…
Od kształtu zatok zależy barwa naszego głosu! Zatoki przynosowe i czołowe mimo, że podobne do siebie, jednak u poszczególnych ludzi się różnią. Do tej pory nie zbadano dokładnie zależności ich kształtu w stosunku do – na przykład jakości głosu pod kątem… powiedzmy przydatności do śpiewu, ale wiadomo, że takowa istnieje. Nie tylko dlatego warto dbać o zatoki. W momencie kiedy wypełnia je płyn surowiczy czy krew zamiast powietrza – głowa staje się bolesna i co dużo ważniejsze – cięższa. A to może powodować różnego typu komplikacje, których warto uniknąć.

4.7/5 - (332 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH