Zanim podejmiesz walkę z nadwagą


Nadwaga jest w krajach rozwiniętych najczęstszym, związanym z odżywianiem, problemem zdrowotnym. W USA dolegliwość ta dotyczy ok. 50 proc. wszystkich osób dorosłych. Przy czym aż 30 proc. z nich cierpi na otyłość, czyli ma wagę wyższą o co najmniej 20 proc. od wagi prawidłowej.

Otyłość, poza problemami natury psychicznej jest etycznej, zwiększa ryzyko zachorowania na niektóre ciężkie choroby, tj.: cukrzyca, choroby serca, rak piersi, macicy. U kobiet otyłość jest często przyczyną zaburzeń miesiączkowania i płodności. Długotrwałe badania prowadzone przez naukowców wykazały,że każde 0,5 kg powyżej wagi idealnej zwiększa o 1 proc. umieralność w przedziale wiekowym 30-49 lat i o 2 proc. w przedziale wiekowym 50-62 lata. Do niedawna jeszcze, nadwagę uważano za prosty skutek spożywania zbyt dużej ilości wysokokalorycznego pożywienia. Obecnie wiadomo, że przyczyny nadwagi są bardziej złożone, związane m.in. z czynnikami dziedzicznymi, hormonalnymi, psychicznymi, podłożem etnicznym i kulturowym. Przy otyłości szczególnie ważne są uwarunkowania genetyczne. Badania bliźniaków jednojajowych wychowanych po urodzeniu w różnych rodzinach wykazały, że niezależnie od nawyków żywieniowych i innych czynników środowiskowych, bliźniaki w wieku dorosłym osiągały zazwyczaj taką samą masę ciała.

Przede wszystkim silna wola
Walka z otyłością wymaga ogromnej siły woli. Okazuje się, że ok. 90 proc. osób, które się odchudzały, odzyskuje całą lub większość utraconej wagi w ciągu niecałych 5 lat – tzw. efekt jojo. Nie oznacza to jednak wcale, że próby uzyskania wagi zbliżonej do idealnej są zawsze skazane na niepowodzenie. Podczas odchudzania zawsze spowalnia się przemiana materii. Po prostu organizm broni się przed zużywaniem zgromadzonych w tkance tłuszczowej zapasów. Dlatego tak ważne jest to, co jemy, gdy chcemy zgubić zbędne kilogramy. Osoba odchudzająca się powinna wprowadzić do diety jak najwięcej błonnika. Jest to tzw. substancja resztkowa, nie ulegająca trawieniu w przewodzie pokarmowym, a przyspieszająca perystaltykę jelit, zapobiegająca zaleganiu treści pokarmowej w jelitach i ułatwiająca wypróżnienia. Błonnik ma też właściwości pęczniejące, dlatego wypełniając żołądek zmniejsza apetyt. Zanim jednak podejmiesz walką z nadwagą, upewnij się, że nie cierpisz na inne dolegliwości, które mogą powodować nieuzasadniony przyrost masy ciała, tj.: niedoczynność tarczycy, niewydolność krążenia lub nerek, marskość wątroby. Schorzenia te bowiem powodują zatrzymywanie płynów w organizmie. Przyrost masy ciała może być także skutkiem długotrwałego leczenia steroidami lub hormonami.

Niestety, nie ma cudownych środków, które bez wysiłku i wyrzeczeń pozwolą pozbyć się zbędnych kilogramów. Jeżeli tyjemy (poza otyłością związana z niektórymi chorobami) to znaczy, że pochłaniamy za dużo kalorii, a za mało się ruszamy. Sprawa wydaje się więc prosta – trzeba odwrócić te proporcje. Dostępne w aptekach specyfiki pomogą, lecz nie zastąpią odpowiedniej diety i ruchu. Nie da się po prostu leżeć na kanapie, jeść co dusza zapragnie i tylko łyknąć tabletkę. Osoby z dużą nadwagą nie poradzą sobie same, więc muszą udać się do lekarza, który po sprawdzeniu stanu zdrowia,zasugeruje odpowiednią kurację, np. przepisze leki hamujące ośrodek łaknienia. Leki te, jakkolwiek bardzo skuteczne,nie są tak do końca bezpieczne dla zdrowia, więc o ich zastosowaniu decyduje wyłącznie lekarz.

Środki wspomagające odchudzanie W każdej aptece dostępnych jest wiele środków wspomagających odchudzanie. Są one na ogół pochodzenia naturalnego, a w zalecanych dawkach – skuteczne i bezpieczne. Różnią się sposobem działania.

Można je w wielkim skrócie podzielić na:

  • leki usprawniające proces trawienia;
  • leki hamujące wchłanianie składników pożywienia (np. chitosan lub ekstrakt z zielonej herbaty);
  • leki hamujące apetyt (np. chrom zmniejszający apetyt na słodycze);
  • leki wypełniające jelita (zawierające błonnik);
  • leki zmniejszające gromadzenie się tłuszczu zapasowego (np. HMB-hydroksymetylo maślan);
  • leki ułatwiające, przyspieszające spalanie (np. L-karnityna).

Występują one jako jedno lub wieloskładnikowe preparaty, łącząc różne mechanizmy działania. Jednym z nich, jest preparat ANANAS firmy ORTIS. Zawiera on dwa ważne przy odzyskiwaniu smukłej sylwetki składniki, pochodzące z owoców ananasa: błonnik pokarmowy oraz bromelinę – naturalny enzym obecny tylko w owocach ananasa i papai, który przyspiesza przemianę materii. W każdej aptece dostępne są też inne środki wspomagające odchudzanie, co umożliwia dobranie odpowiedniego preparatu do potrzeb danej osoby. Wybór jest naprawdę ogromny, więc pozostaje tylko podjąć decyzję o odchudzaniu, zdecydować się na odpowiednią metodę i uzbroić się w bardzo dużą dawkę silnej woli. Naprawdę warto, bo w obecnych czasach najpiękniejszy komplement brzmi: „Ale schudłaś!”

tekst: (ks) konsultacja: mgr farm. Krystyna Sochoń

4.5/5 - (59 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH