Wstydliwy problem Kopciuszka

Wstydliwy problem Kopciuszka


Co drugi Polak dotknięty jest grzybicą stóp. Pacjenci często bagatelizują objawy i zbyt późno zgłaszają się do lekarza.

Grzybicy stóp nie sposób nie zauważyć. Jej podstawowe objawy to widoczne gołym okiem zmiany w wyglądzie skóry (szczególnie między palcami), świąd, często również nieprzyjemny zapach. W przypadku pojawienia się choć jednego z tych objawów, należy jak najszybciej iść do lekarza. Przeprowadzi on proste badanie mikologiczne, na którego podstawie będzie mógł postawić diagnozę i wybrać właściwą terapię. Bez prawidłowej diagnozy leczenie grzybicy skazane jest na niepowodzenie.

Szybka reakcja
Wiele osób lekceważy objawy grzybicy stóp, gdyż uważa, że jest to problem jedynie estetyczny. Nic bardziej mylnego! Co więcej, zaniedbania mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Stopniowo będzie następowało nasilenie i rozprzestrzenienie się grzybicy. Najgorsze jest jednak to, że chory staje się źródłem zakażenia dla kolejnych osób. Choroba ta łatwo przenosi się z człowieka na człowieka, zarówno przez kontakt bezpośredni, jak i pośredni, np. przy korzystaniu z tego samego ręcznika.

Winowajcy
Za grzybicę stóp odpowiedzialne są przede wszystkim dermatofity i grzyby z rodzaju Candida. Ale sam kontakt z grzybem na ogół nie wystarcza, aby zachorować. Grzybicy sprzyja osłabienie organizmu, szczególnie podatni są ludzie cierpiący na zaburzenia hormonalne lub cukrzycę. Rozwojowi grzybów sprzyja także wilgoć, ciepło i brak światła. Takie warunki panują m.in. w saunach, na basenach, a przede wszystkim w butach.

Pozornie wydaje się, że grzybica stóp to problem, który pojawia się latem. Jednak dla rozwoju grzyba każda pora roku jest dobra. Latem łatwiej jest się zakazić od innej osoby – rozprzestrzenianiu grzyba sprzyjają wizyty na basenach i kąpiele w publicznych miejscach.

Natomiast jesienią i zimą chodzimy w nieprzewiewnym, dopasowanym obuwiu, częściej także korzystamy z wypożyczonych sprzętów, takich jak łyżwy czy buty narciarskie. Aby uniknąć grzybicy, trzeba nosić skarpety naturalne, chroniące stopy przed nadmiernym poceniem się i przegrzaniem.

Dobry zwyczaj: nie pożyczaj
Grzybicą można się zakazić nie tylko od obcych, ale również od członków rodziny. Dlatego ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, nie należy pożyczać ani nosić cudzego obuwia, rajstop czy skarpet. Pod prysznic najlepiej wchodzić we własnych klapkach, a po kąpieli należy się dokładnie wytrzeć osobistym ręcznikiem. Ważne jest również, aby opłukać wannę (prysznic) po każdej kąpieli. Każdy z domowników powinien mieć swój ręcznik, a nawet nożyczki czy pilniczek do paznokci.

Skarpety zawilgocone od potu lub z powodu przemoknięcia butów należy szybko zmienić na suche. Należy także unikać noszenia obuwia i skarpet z tworzyw sztucznych. Osoby, które mają kłopoty z nadmiernym poceniem się stóp, powinny zaopatrzyć się w specjalny puder.

Stosowanie się do powyższych zasad może uchronić nas przed grzybicą. Jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące nas objawy, niezwłocznie udajmy się do lekarza, nie tylko po to, aby wyleczyć siebie, ale także by uchronić innych!

Jak uniknąć grzybicy stóp?
• Dokładnie wycieraj ciało po kąpieli lub prysznicu. Używaj własnego ręcznika.
• Używaj własnych klapek pod prysznicem, na basenach, w gabinetach odnowy biologicznej, publicznych łaźniach itp.
• Noś przewiewne buty wykonane z tworzyw naturalnych.
• Nie dopuszczaj do przegrzania i przepocenia stóp.
• Często zmieniaj skarpetki!

4.9/5 - (62 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH