Ratunek dla mięśni


Gdy siedzisz codziennie przez wiele godzin napięty i nieruchomy, twoje mięśnie tylko instynktownie od czasu do czasu rozluźniają się.

Po latach stają się nadmiernie napięte, mogą ulec skróceniu i przykurczowi. Kondycję mięśni poprawić można dzięki regularnym ćwiczeniom fizycznym, które zwiększą ich siłę i elastyczność. Osoby uprawiające sport także mogą odczuwać ból mięśni spowodowany przetrenowaniem, naciągnięciem lub bolesnym stłuczeniem. Jeśli wysiłek był duży lub długotrwały, mogą pojawić się tzw. zakwasy, na które pomogą zimne okłady i oszczędzanie bolących mięśni.

Jaki lek wybrać?
Istnieje cała gama środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych dostępnych bez recepty. W przypadku bardzo silnego bólu zaleca się stosowanie zarówno leków doustnych w postaci tabletek, kapsułek, form musujących, jak i leków o działaniu miejscowym w postaci żeli, lipożeli, maści, kremów czy plastrów. Należy jednak pamiętać, by nie łączyć tych samych substancji czynnych zawartych w różnych postaciach leków.

Wśród substancji czynnych znajdujących się w środkach przeciwbólowych można wymienić: salicylany, diklofenak, ibuprofen, naproksen, ketoprofen i inne. Należy zażywać je po jedzeniu, inaczej mogą podrażnić błonę śluzową żołądka.

Gdy ból nie dokucza zbyt mocno, ograniczmy się do stosowania leków działających miejscowo. Wywoływane przez nie działania niepożądane są znacznie mniejsze niż w przypadku postaci doustnych.

Chłodzące
Preparaty na ból mięśni mogą mieć właściwości chłodzące lub rozgrzewające. Zimno zmniejsza przepływ krwi w bolących okolicach, działa przeciwobrzękowo, zmniejsza temperaturę tkanek, wrażliwość zakończeń nerwowych. Redukuje zatem ból i hamuje rozwijanie się stanu zapalnego. W tym wypadku zastosowanie będą miały wymienione wcześniej substancje czynne, a także etofenemat. Leki te łatwo przenikają przez skórę, gromadzą się w tkankach zmienionych zapalnie, łagodzą ból, także ten pourazowy.

Rozgrzewające
W lecznictwie wykorzystywane są również olejki eteryczne, np. eukaliptusowy, terpentynowy, mentol, kamfora, kapsaicyna. Działają one miejscowo drażniąco, rozgrzewająco, wywołują przekrwienie skóry. Unikajmy ich jednak, gdy stanom zapalnym towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie skóry.

Gdy nie występują wyżej wymienione objawy, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie wieloskładnikowych maści rozgrzewających. Nakładając preparat na skórę, masujmy ją i ugniatajmy. Dobry masaż od razu rozluźni mięśnie.

4.5/5 - (101 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH