Przychodzi facet do lekarza…


Gruczoł krokowy (stercz, prostata) należy do męskich gruczołów płciowych. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dna pęcherza moczowego i przepony moczowo-płciowej, otaczając tylny odcinek cewki moczowej.
Jego choroby objawiają się głównie dolegliwościami ze strony dolnych dróg moczowych, takimi jak: częstomocz, nieprzyjemne parcia, wąski leniwy strumień, a nawet całkowita niemożność oddania moczu.

Badaj się
Ważne jest, by po przekroczeniu 45. roku życia mężczyźni zgłaszali się raz do roku na badania profilaktyczne. Polegają one na badaniu prostaty przez odbytnicę (per rectum), co pozwala ocenić jej wielkość, kształt i konsystencję. Należy również wykonywać oznaczenie antygenu PSA w surowicy krwi. Wskaźnik ten jest ważnym symptomem zagrożenia rakiem prostaty. Ujawnia rozwój nowotworu na wiele miesięcy przed pojawieniem się objawów klinicznych. Prawidłowe stężenie PSA wynosi 0-4 µg/ml i zwiększa się wraz z wiekiem

Co ci grozi?
Najczęstszą chorobą prostaty jest jej łagodny rozrost – gruczolak. Występuje głównie u mężczyzn po 45. roku życia, a zapadalność wzrasta wraz z wiekiem. Wczesne rozpoznanie schorzenia zwiększa szansę zatrzymania rozwoju gruczolaka na takim etapie, aby nie dawał dolegliwości subiektywnych i powikłań.

Najgroźniejszą chorobą jest rak prostaty, zbierający największe śmiertelne żniwo wśród mężczyzn (tuż za rakiem płuc i żołądka). W raku prostaty nie występują objawy charakterystyczne tylko dla tego schorzenia. Pacjenci zgłaszają dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych, podobnie jak w innych łagodnych schorzeniach prostaty.

Podejmij leczenie
W leczeniu chorób stercza stosuje się zarówno metody farmakologiczne, jak i zabiegowe. Preparaty roślinne znalazły zastosowanie głównie w leczeniu łagodnego rozrostu prostaty. Wykazują one minimalne działanie uboczne, jednocześnie łagodząc dolegliwości. Do produkcji tych leków stosowane są wyciągi z różnych roślin: kory śliwy afrykańskiej, nasion dyni, korzenia pokrzywy, kiełków kukurydzy, owoców palmy karłowatej. Do tej grupy należy też półsyntetyczna mapartrycyna.

W leczeniu farmakologicznym łagodnego rozrostu prostaty stosuje się również leki adrenolityczne, inhibitory 5-alfa reduktazy i makrolitypolietylenowe. Chorzy, u których to leczenie zawodzi lub objawy chorobowe są znacznie nasilone, kwalifikują się do leczenia operacyjnego.

W przypadku stwierdzenia raka prostaty wybór metody leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania klinicznego nowotworu oraz stanu ogólnego pacjenta. W leczeniu ostrego i przewlekłego zapalenia prostaty, oprócz preparatów roślinnych, często stosuje się antybiotyki, zwłaszcza gdy pojawia się gorączka.


#Czy wiesz, że…

  • Ryzyko zachorowania na raka prostaty dwa razy częściej występuje u osób czarnoskórych niż u białych.
  • Znacznie częściej zapadają na tę chorobę mieszkańcy Europy i Ameryki Północnej, a najmniej przypadków notuje się w krajach dalekiego Wschodu – Chinach i Japonii.
  • Spożywanie roślin strączkowych, głównie soi, chroni przed zachorowaniem na raka prostaty.
  • Osoby palące nałogowo tytoń oraz nadużywające alkoholu zapadają znacznie częściej na raka stercza niż Gen odpowiedzialny za rozwój choroby dziedziczony jest zgodnie z prawami Mendla – syn dziedziczy po ojcu.
4.5/5 - (173 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH