Po pierwsze profilaktyka


40% osób cierpiących na choroby układu krążenia umiera w ciągu roku. Zawał serca i choroba wieńcowa są najczęstszą przyczyną zgonów Polaków. Podaje się, że w naszym kraju liczba osób dotkniętych problemami z układem krążenia każdego roku wzrasta o około 100 tys.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są zaburzenia gospodarki tłuszczowej, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość oraz palenie tytoniu. Duży wpływ mają także: mała aktywność fizyczna, niewłaściwa dieta, nieumiejętne radzenie sobie ze stresem oraz nadużywanie alkoholu.

Leczenie antyagregacyjne
Ogólnie można powiedzieć, że z chorobą wieńcową czy zawałem serca mamy do czynienia wówczas, gdy dochodzi do upośledzenia ukrwienia mięśnia sercowego. Zawał powoduje obumarcie komórek mięśniowych, a co za tym idzie – zaburzenie pracy serca w skrajnym przypadku prowadzące do śmierci.

Zarówno profilaktyka choroby niedokrwiennej serca, jak i jej leczenie mają na celu poprawienie ukrwienia mięśnia sercowego. Eliminując wspomniane czynniki ryzyka, wpływamy na stan i funkcjonowanie naczyń krwionośnych dostarczających tlen i substancje odżywcze do serca.

Naturalne jest, że pewnych czynników ryzyka (np. obciążenie dziedziczne) nie możemy wyeliminować, innych z kolei (np. palenie tytoniu, mało ruchliwy tryb życia) – nie chcemy. Dopływ krwi do mięśnia sercowego w pewnym stopniu możemy poprawić, wpływając na zdolność krwi do przepływu przez zwężone naczynia krwionośne. Można to osiągnąć przez podawanie leków zmniejszających krzepliwość krwi. Leczenie antyagregacyjne znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych, zgonów sercowych oraz ryzyko wystąpienia udaru.

Sprawdzone metody
Najstarszym i ciągle popularnym preparatem o udowodnionej wysokiej skuteczności jest kwas acetylosalicylowy. Stosowany w niewielkich dawkach przeciwdziała on powstawaniu tromboksanu, substancji wywołującej skurcz naczyń i zlepianie się płytek. Oprócz zapobiegania agregacji płytek i skurczowi naczyniowemu kwas acetylosalicylowy hamuje tworzenie się skrzepliny na blaszce miażdżycowej. Ponadto preparat pobudza produkcję tlenku azotu, przez co chroni komórki ściany naczyń, przywracając ich prawidłowe funkcjonowanie. Lekowi przypisuje się również „wymiatanie” wolnych rodników.

Badania wykazują, że w profilaktyce chorób układu krążenia dużą rolę odgrywa także dobrze nam znany pierwiastek – magnez. Dlatego zaleca się, zwłaszcza osobom z grupy zwiększonego ryzyka, przyjmowanie preparatów zawierających ten cenny składnik.

Pierwiastek, o którym mowa, odgrywa ważną rolę w procesie skurczu mięśnia sercowego, istotnie wpływa na utrzymanie ciśnienia osmotycznego krwi i innych tkanek, działa także korzystnie na proces krzepnięcia krwi. Ponadto magnez współdziała z żelazem, które jest centralnym jonem cząsteczki hemoglobiny. Na tym nie kończy się rola magnezu związana z kondycją naszego serca. Nie każdy wie, że pierwiastek ten działa odtłuszczająco, przez co zapobiega niebezpiecznym schorzeniom, na które naraża nasz organizm właśnie nadmiar tłuszczu.

Przy chorobach układu krążenia warto także pamiętać o produktach zmniejszających poziom cholesterolu we krwi.
Redukcja poziomu cholesterolu w surowicy krwi o każdy 1% powoduje zmniejszenie ryzyka zawału o 2-3%, a obniżenie ciśnienia rozkurczowego o każdy 1 mmHg obniża ryzyko udaru mózgu o 2-3%. Dlatego profilaktyka przez zmianę stylu życia jest najskuteczniejszą formą zapobiegania zawałom serca.

Pamiętajmy w naszej diecie o mądrym odżywianiu. Trzeba koniecznie zmniejszyć ilość spożywanego tłuszczu, a kwasy tłuszczowe wielonienasycone z grupy omega-3 wprowadzić do codziennego spożycia.

Nie tylko mężczyźni
Dotychczas problemy z układem krążenia dotykały głównie mężczyzn po 45. roku życia, u których w rodzinie występowała choroba wieńcowa. Jednak według najnowszych danych WHO na choroby układu krążenia coraz częściej zaczynają cierpieć kobiety, a nawet młodzież. Dlatego warto zatroszczyć się o właściwą profilaktykę, bo przecież lepiej zapobiegać niż leczyć.


#Światowy Dzień Serca
25 września br. obchodzony był już po raz szósty Światowy Dzień Serca. Pomysłodawcą i głównym organizatorem tego przedsięwzięcia jest Światowa Federacja Serca (WHF). W naszym kraju pieczę nad imprezą sprawuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Celem Światowego Dnia Serca jest zwrócenie uwagi na profilaktykę chorób układu krążenia i zachęcenie do zdrowego trybu życia. Na placach i ulicach w wielu miastach Polski i ponad 100 innych krajów odbyły się festyny, kiermasze, zawody sportowe. Nie zabrakło także biegów, marszy, wspólnych aerobików, wdrapywania się po linie, muzyki, chorągiewek i balonów w kształcie serca.


#Dobroczynny magnez

  • chroni przed uszkodzeniem mięśnia sercowego, zapobiega kołataniu serca i arytmii
  • odgrywa dużą rolę w utrzymywaniu ciśnienia osmotycznego krwi i innych tkanek
  • działa odtłuszczająco
  • współdziała z żelazem, które jest centralnym jonem cząsteczki hemoglobiny
  • działa korzystnie na proces krzepnięcia krwi
4.7/5 - (152 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH