Nie daj się grzybicy – dbaj o stopy latem

Nie daj się grzybicy – dbaj o stopy latem


Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie pod względem częstości występowania grzybicy stóp i paznokci. Warto wiedzieć, że są to choroby zakaźne. Zakażenie może nastąpić bezpośrednio przez kontakt osobisty lub pośrednio w kontakcie z przedmiotami używanymi przez osobę zarażoną.

Grzybica jest chorobą wywoływaną przez grzyby chorobotwórcze. Schorzenie to może dotyczyć praktycznie wszystkich narządów człowieka. Najczęściej jednak cierpimy na grzybice skóry, paznokci i włosów, które są wywoływane przez grzyby zwane dermatofitami oraz grzyby drożdżopodobne. Warto wiedzieć, że są to choroby zakaźne, które mogą być przenoszone nie tylko z człowieka na człowieka, ale można się nimi zarazić także od zwierząt. Zakażenie może nastąpić bezpośrednio przez kontakt osobisty lub pośrednio w kontakcie z przedmiotami używanymi przez osobę zarażoną (ręczniki, buty, ubrania, grzebień, a także urządzenia użyteczności publicznej, toalety itp.).

Statystyki
Najczęstszą i jedną z najtrudniejszych w leczeniu chorób skóry jest grzybica stóp. Według międzynarodowych badań epidemiologicznych, Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie pod względem częstości występowania grzybicy stóp i paznokci. Do grupy najbardziej narażonych należą przede wszystkim osoby aktywnie uprawiające sport, a zwłaszcza pływacy. Dużym odsetkiem charakteryzują się górnicy, żołnierze i strażacy. Podatniejsze na zachorowanie są osoby: chore na cukrzycę, otyłe, cierpiące na schorzenia kostno-stawowe i choroby naczyń oraz przyjmujące antybiotyki.

Objawy grzybicy stóp
Grzybica stóp początkowo objawia się swędzeniem, następnie pojawiają się bolesne pęknięcia, a czasem nawet pęcherzyki. Skóra staje się czerwona, a po jakimś czasie zaczyna się łuszczyć. Jeśli więc odczuwamy pieczenie, świąd, przykry zapach i nadmierną potliwość stóp, prawdopodobnie padliśmy ofiarą grzybicy. Zwykle atakowana jest przestrzeń pomiędzy najmniejszym palcem i sąsiednimi. Należy pamiętać, że nieleczona grzybica może się rozprzestrzenić na paznokcie.

Jak jej uniknąć?
O stopy trzeba dbać szczególnie latem. Grzybicą można się zarazić wszędzie tam, gdzie stopy mają kontakt z podłożem: na basenie, w hotelowych łazienkach, w saunie, na siłowni, w fitness klubie, w publicznych natryskach i przebieralni. Idealnymi warunkami rozwoju grzybów są: ciepło, ciemność i wilgoć.
Pamiętajmy o tym, aby wyjeżdżając na weekendowy czy wakacyjny wypoczynek zabierać klapki pod prysznic. Zakładając je, zmniejszamy ryzyko zakażenia grzybicą.

Wędrując po górskich szlakach w ciężkim obuwiu, do którego stopy nie są przyzwyczajone, powinniśmy zakładać miękkie lub frotte skarpety chroniące przed otarciami naskórka. Drobne otarcia można przemyć ciepłą wodą z mydłem i pozostawić bez zakładania opatrunku. W przypadku pojawienia się bąbli, należy je zabezpieczyć plastrem z opatrunkiem.

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia grzybicą, nie pożyczajmy cudzego obuwia, grzebieni do włosów, ręczników ani bielizny osobistej. Korzystając z urządzeń publicznych (baseny, sauny, prysznice) zabierajmy ze sobą klapki, które ograniczą bezpośredni kontakt z podłogą. Pamiętajmy, aby po kąpieli dokładnie się wycierać, zwłaszcza w okolicach fałdów skórnych.

Ważne jest też zabezpieczenie stóp poprzez stosowanie specjalnie do tego przeznaczonych kremów zawierających substancje przeciwgrzybicze.

Jak leczyć grzybicę?
Gdy dojdzie już do zakażenia, wszelkie zmiany na skórze stóp i na paznokciach trzeba pokazać lekarzowi dermatologowi. Grzybica występująca na stopach ma wiele odmian, dlatego niezbędna jest natychmiastowa diagnoza lekarska. Im wcześniej zgłosimy się do lekarza, tym łatwiej i szybciej choroba zostanie wyleczona.
W większości przypadków wystarczające jest leczenie zewnętrzne lekami w postaci kremu lub maści. Z zewnętrznych leków przeciwgrzybiczych efektywne działanie przeciwzapalne ma cyklopiroks i terbinafina. Substancja lecznicza o nazwie terbinafina ma podwójne działanie: grzybobójcze i grzybostatyczne. Leki doustne stosuje się głównie w grzybicy z nadmiernym rogowaceniem.

Obecnie dzięki dostępności nowoczesnych i skutecznych leków grzybica stała się chorobą w pełni uleczalną. Wiele osób nie wie o powstaniu nowej generacji leków przeciwgrzybiczych i uważa, że na tę infekcję są skazani do końca życia. Jest to duży błąd, gdyż nie tylko narażają się na zasiedlanie przez grzyby coraz większych obszarów skóry, ale także zagrażają przeniesieniem się infekcji na osoby z najbliższego otoczenia.

4.5/5 - (122 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH