Na dobrej stopie

Na dobrej stopie


Bywa, że przypominamy sobie o nich dopiero wtedy, kiedy zabolą. Nogi to bardzo ważna, a co więcej delikatna część ciała. Wymagają systematycznej i właściwej pielęgnacji, jednym słowem – opieki.

Codzienne stosowanie kremów do stóp i dezodorantów, pedikiur, usuwanie zrogowaciałego naskórka, noszenie wygodnych butów z naturalnych materiałów, a przede wszystkim codzienne mycie i stosowanie nowoczesnych środków kosmetycznych – oto czego domagają się nasze nogi i stopy. Zwłaszcza latem, kiedy chcemy je wyeksponować, a upały robią swoje…

Kilka zasad
Wiele osób narzeka na pocenie się stóp. Może to być spowodowane np. noszeniem za ciasnych lub wykonanych z tworzyw sztucznych butów. Aby zapobiec tej przykrej dolegliwości trzeba dać stopom coś wygodniejszego i zdrowszego, częściej zmieniać skarpety, stosować specjalne dezodoranty – zwalczają one bakterie powodujące powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Obowiązkowe latem jest również stosowanie talków wchłaniających wilgoć.
Jedną z częstych dolegliwości stóp jest pękanie nadmiernie zrogowaciałej skóry na piętach. Zapobiec temu może wykonanie peelingu i posmarowanie stóp specjalną maścią, najczęściej z witaminą A.

Przykrą, ale dosyć często spotykaną dolegliwością stóp jest grzybica. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania tej chorobie jest przestrzeganie ogólnych zasad higieny. Miejscami, gdzie łatwo zarazić się grzybicą, są baseny, gabinety odnowy biologicznej, wspólne prysznice – zaleca się tu noszenie klapek. Dobrym sposobem zapobiegania grzybicy jest także stosowanie dezodorantów mających właściwości dezynfekujące i antybakteryjne.

Jak wiadomo, stopy puchną podczas upałów, dlatego warto, by letnie obuwie było o pół numeru większe od zwykle noszonego rozmiaru. Jeśli stopy są opuchnięte i zmęczone chodzeniem, można sięgnąć po babcine sposoby i wymoczyć je w chłodnej wodzie z dodatkiem soli.

Pomoc z natury
Olejek drzewa herbacianego działa jak antybiotyk o szerokim spektrum działania. Ma właściwości przeciwzapalne i uśmierzające ból. Likwiduje grzybicze infekcje skóry, egzemę i świąd. Leczy nie uszkadzając zdrowych komórek. Nie ma skutków ubocznych, nie podrażnia i nie wysusza skóry.

Wyciąg z kasztanowca działa przeciwzapalnie, ściągająco i wzmacniająco na układ krwionośny; ma także właściwości przeciwobrzękowe – zmniejsza objętość kończyny, obwód kostki i łydki. Leczniczym surowcem kasztanowca są owoce, kwiaty oraz kora.

Olej jojoba otrzymywany jest z nasion rosnącego w Meksyku krzewu jojoba. Jest doskonale wchłaniany przez skórę, wzmacnia warstwę cementu międzykomórkowego, co zapobiega wysuszaniu skóry.

Masło Shea uzyskuje się z orzeszków drzewa rosnącego w Afryce. Zawiera odżywcze substancje tłuszczowe, witaminy E, F oraz substancje, które w pewnym stopniu chronią przed promieniami UVB. Nawilża i natłuszcza suchą skórę.
D-pantenol inaczej prowitamina B5; wykazuje zdolność przyciągania i zatrzymywania wody, a więc dobrze nawilża skórę. Zmniejsza suchość skóry, powodując jej wygładzanie, nie dając przy tym wrażenia nadmiernego natłuszczania.

4.8/5 - (262 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH