Łupież – choroba białych kołnierzyków


Częste przebywanie w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach (np. biura) może powodować powstanie łupieżu. Nazywa się go chorobą białych kołnierzyków. Cierpi na nią prawie 50 procent Polaków.

Zdrowa skóra głowy pozostaje w równowadze, nie jest sucha i nie wydziela nadmiaru łoju. Występująca na niej flora bakteryjna w normalnych warunkach nie rozmnaża się nadmiernie. Jednak gdy często przebywamy w ogrzewanych, klimatyzowanych pomieszczeniach i pozbawiamy włosy dostępu powietrza (okrycia głowy w chłodne dni) lub przegrzewamy je i silnie nasłoneczniamy, drobnoustroje zaczynają się nadmiernie rozwijać. Może to doprowadzić do pojawienia się łupieżu.

Wyróżniamy dwa rodzaje łupieżu
Łupież suchy (zwykły) ma postać drobnych białych łusek. Łupież tłusty to większe, żółtawe płatki, którym towarzyszy łojotok i stany zapalne skóry (czerwone swędzące plamki). Łupież tłusty osłabia włosy. Stają się cieńsze i zaczynają wypadać, co może prowadzić nawet do łysienia. W trosce o zdrowie skóry, a także wygląd fryzury i garderoby trzeba zastosować środki lecznicze.

Szampon szamponowi nierówny
Aby skutecznie zwalczyć łupież, należy wybrać odpowiedni szampon. Wśród szamponów kosmetycznych są preparaty oparte na substancjach roślinnych, np. rumianku i rozmarynie. Wykorzystują one przeciwzapalne działanie olejków eterycznych, łącząc je z odświeżającym i przeciwbakteryjnym działaniem mentolu.

Silniej działające szampony zawierają substancje chemiczne, takie jak climbazol, clotrimazol, ketokonazol i octopirox. Ograniczają rozwój drożdżaków, grzybów i flory bakteryjnej, czyli zwalczają przyczyny łupieżu.

Ponieważ łupież wywołują nie tylko drożdże, ale np. drożdże i grzyby, należy wybrać szampon o szerokim spektrum działania. Doskonałe rezultaty daje połączenie ketokonazolu i octopiroksu.

Ketokonazol zwalcza zarówno dermatofity, drożdżaki, jak i grzyby dimorficzne. Jest to ważne, gdyż niszczy błonę komórkową drożdżaka Pityrosporum ovale, odpowiedzialnego za złuszczanie naskórka i towarzyszący mu łojotok. Ketokonazol działa przeciwzapalnie i łagodząco na podrażnioną skórę głowy. Jego przeciwgrzybicze efekty lecznicze utrzymują się przez kilka dni po umyciu głowy.

Z kolei octopirox ogranicza rozwój drożdży i flory bakteryjnej. Reguluje wydzielanie sebum i likwiduje łojotok, dbając o zdrowie skóry głowy. Zapobiega złuszczaniu naskórka i oczyszcza skórę z łusek łupieżu.

Octopirox i ketokonazol uzupełniają się wzajemnie w walce z łupieżem. Nie tylko łagodzą dolegliwości z nim związane (świąd, stany zapalne skóry, złuszczanie naskórka, łojotok), ale przede wszystkim likwidują przyczynę łupieżu (drożdżaki i grzyby) oraz regulują rozwój flory bakteryjnej.

Aby łupież nie powrócił
Dobry efekt kuracji zależy od jej prawidłowego przeprowadzenia. Myjąc głowę szamponem przeciwłupieżowym, należy wmasować go w skórę głowy, pozostawić na 5 minut, a następnie dobrze spłukać. Najlepsze efekty osiąga się, myjąc nim głowę 2–3 razy w tygodniu przez 4–6 tygodni. Skóra głowy zostanie oczyszczona i wróci do równowagi, a kłopotliwy łupież zniknie.

Nawrotowi „choroby” zapobiegnie stosowanie leczniczego szamponu raz w tygodniu.

4.9/5 - (241 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH