Kwas foliowy


Kwas foliowy – witamina ważna dla przyszłych matek
Zdrowie dziecka, także tego jeszcze nienarodzonego, jest dla rodziców największym skarbem. Dlatego warto zrobić wszystko, aby zapewnić mu najlepsze warunki rozwoju już od chwili poczęcia.

Jednymi z najczęstszych i najpoważniejszych wad wrodzonych są wady cewy nerwowej, takie jak bezmózgowie i rozszczep kręgosłupa. Powstają w pierwszych tygodniach ciąży, gdy układ nerwowy dziecka nie rozwija się prawidłowo. Chociaż mechanizm zaburzeń rozwoju układu nerwowego dziecka nie został do końca poznany, wykazano, że kwas foliowy – witamina z grupy witamin B – zapobiega 70% wad cewy nerwowej.

Kwas foliowy pomaga w budowie zdrowych komórek, dlatego też kobieta, która może zajść w ciążę, powinna zażywać codziennie 0,4 mg tej witaminy. Wady cewy nerwowej powstają dwa do czterech tygodni po zapłodnieniu, gdy większość kobiet nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego, że spodziewa się dziecka. Dlatego przyszła mama powinna przyjmować kwas foliowy co najmniej 4 tygodnie przed poczęciem i w czasie ciąży.

Kwas foliowy ma także znaczenie w zapobieganiu poronieniom oraz innym poważnym wadom wrodzonym, takim jak wady serca. Ma poza tym korzystne działanie w zapobieganiu chorobom serca i miażdżycy.

Źródła folianów
Kwas foliowy występuje w żywności w formie naturalnej, w postaci folianów. Obfitują w nie zielone warzywa liściaste (kapusta, brokuły, szpinak, brukselka, szparagi, kalafior), rośliny strączkowe (fasola szparagowa, groch, soja) oraz cytrusy (pomarańcze i sok pomarańczowy). Jednak spożycie folianów w żywności jest na tyle niskie, że osiągnięcie odpowiedniego poziomu tej witaminy w organizmie wyłącznie poprzez odpowiednią dietę jest trudne. Dodatkowo, foliany łatwo ulegają rozkładowi pod wpływem promieni słonecznych i wysokiej temperatury, np. w trakcie gotowania. Dlatego też trzeba przyjmować kwas foliowy w tabletkach (0,4 mg dziennie). Preparaty wielowitaminowe oraz produkty spożywcze wzbogacane kwasem foliowym (niektóre płatki śniadaniowe i soki owocowe) zawierają jego syntetyczną, łatwo przyswajalną przez organizm formę.

Czy kwas foliowy można przedawkować?
Dla większości kobiet wystarczające jest spożywanie produktów bogatych w foliany i codzienne zażywanie 0,4 mg kwasu foliowego. W takiej dawce jest on dostępny bez recepty. Natomiast kobiety, które urodziły dziecko z wadą cewy nerwowej lub u których taka wada wystąpiła w rodzinie, potrzebują większej dawki kwasu foliowego – 4 mg dziennie co najmniej miesiąc przed ciążą i w pierwszych miesiącach ciąży, ponieważ istnieje większe ryzyko wystąpienia podobnej wady u następnego dziecka. Dlatego ważne jest, aby zaplanować ciążę i zasięgnąć porady lekarza, który przepisze kwas foliowy w odpowiedniej dawce.

Kwas foliowy jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Jego nadmiar zostaje wydalony z moczem, dlatego nie ma niebezpieczeństwa przedawkowania. Zażywany w dawce 0,4 mg dziennie nie wywołuje żadnych efektów ubocznych i można go stosować nawet przez wiele lat, tak jak inne witaminy. Jednak duże dawki kwasu foliowego mogą utrudniać rozpoznanie niedokrwistości wywołanej niedoborem witaminy B12 i z tego względu stosowanie dawki większej niż 1 mg dziennie wymaga nadzoru lekarza. Decyzji lekarza wymaga również stosowanie kwasu foliowego przez kobiety leczone przewlekle, np. lekami przeciwpadaczkowymi.

Dla kobiet, które nie myślą jeszcze o ciąży, chociaż są aktywne seksualnie, codzienne zażywanie kwasu foliowego jest także ważne. Trzeba pamiętać, że większość ciąż w Polsce jest nieplanowana. Warto więc zwiększyć szanse swojego dziecka na zdrowie – zażywać codziennie kwas foliowy w dawce 0,4 mg, jako dodatek do diety zawierającej żywność bogatą w kwas foliowy, co najmniej 4 tygodnie przed poczęciem i przez całą ciążę.

4.9/5 - (126 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH