Kosmetyki kupuj mądrze


Kupując kosmetyki kieruj się przede wszystkim stanem Twojej skóry. Spróbuj ocenić jej wiek biologiczny, a nie metryczny.

Jeżeli sama nie potrafisz dokonać takiej oceny, poproś o pomoc dermatologa lub wykwalifikowaną kosmetyczką.
Wiek biologiczny skóry uzależniony jest od wielu czynników, tj.: aktywności gruczołów łojowych, stanu naskórka, stopnia nawodnienia naskórka oraz stan ochronnej bariery lipidowej skóry, ilości i głębokości zmarszczek powierzchniowych i głębokich, objawów foto starzenia się skóry oraz przebarwień.

Dlatego też, czasem zdarza się, że silne kuracje regenerujące potrzebne są również trzydziestolatkom, anie tylko kobietom po pięćdziesiątce. I na odwrót, bywa, iż biologiczny wiek skóry kobiety czterdziestoletniej, która systematycznie chroniła swoją skórę przez słońcem, nie paliła i prowadziła zdrowy tryb życia, określa się na 30 lat, tak więc może ona do pielęgnacji skóry wybierać preparaty przeznaczone dla trzydziestolatek. Potrzeby naszej skóry zmieniają się nie tylko z wiekiem, ale zależą również od pory roku, gry hormonów, miejsca i warunków pracy. Przykładowo, pracując w klimatyzowanych pomieszczeniach i spędzając wiele godzin przed komputerem, nawet młoda dziewczyna może mieć problemy z przesuszoną, pozbawioną jędrności skórą, zwłaszcza wokół oczu. Załóżmy, że producent kosmetyku podaje, że dany krem przeznaczony jest dla kobiet pomiędzy 25. a35. rokiem życia. Taki opis należy traktować jako granicę umowną. Po taki krem mogą z powodzeniem sięgać kobiety, które nie ukończyły jeszcze dwudziestu lat, jak i te, które przekroczyły trzydziestkę. Wybierając kosmetyki, kieruj się zawsze aktualnym stanem Twojej cery. Jeśli cera 23 latki wygląda „szaro”, na pewno przyda się jej zwiększona dawka witaminy C lub kuracja kremem z retinolem. Jeśli skóra młodej osoby jest silnie przesuszona, bądź zniszczona nadmierną, pozbawioną zabezpieczenia ekspozycją na słońce, może ona z powodzeniem sięgnąć po kosmetyki przeznaczone dla starszych wiekowo kobiet.

Przełam schematy
Każdy rodzaj cery może ulegać zmianie pod wpływem czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Warto więc nieprzerwanie obserwować jej stan. Przykładowo, jeśli masz tłustą cerę, może się zdarzyć, że okresowo będzie się ona mniej przetłuszczać. Wtedy powinnaś zrezygnować z kosmetyków matujących. Zakładając, że rodzaj cery dany nam jest raz na zawsze, wyrządzasz sobie ogromną szkodę. Wybierając bez zastanowienia się, automatycznie, kosmetyki przeznaczone tylko dla cery tłustej, anie uwzględniasz aktualnego stanu skóry i jej potrzeb,możesz jej bardziej zaszkodzić niż pomóc. W efekcie Twoja skóra może ulec odwodnieniu i przesuszeniu, a po czasie może zacząć przetłuszczać się jeszcze intensywniej. Analogicznie taka sytuacja jest możliwa w przypadku każdego innego typu cery. Wiele kobiet obawia się, że jeżeli zbyt wcześnie sięgnie po silniej działające kosmetyki, ich skóra „uzależni się” od nich, „rozleniwi”, i z czasem nic już nie będzie na nią działać. Tymczasem takie lęki są całkowicie nieuzasadnione. Zaś ulegając im, często zdarza się, że zbyt późno sięgamy po kosmetyki regenerujące. Po zaprzestaniu stosowania danego kosmetyku nie obserwuje się np. powstawania dużej ilości nowych zmarszczek. Zwykle skóra po odstawieniu danego preparatu, po czasie powraca do stanu wyjściowego. Pogorszenie stanu cery może natomiast nastąpić w wyniku stosowania zbyt dużej ilości agresywnie działających kosmetyków, zawierających podrażniające i wysuszające składniki lub jeśli zbyt często używasz silnie złuszczających specyfików.

Jak działają kosmetyki?
Sposób oddziaływania kosmetyków na naszą skórę należy porównywać raczej z działaniem witamin, niż leków na nasz organizm. Te ostatnie, po dłuższej kuracji powodują brak reakcji organizmu na stosowaną dawkę. Taka sytuacja ma często miejsce w przypadku antybiotyków. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jeżeli bierzemy dodatkowe witaminy, a organizm ich nie potrzebuje, wówczas z nich nie korzysta. Jeśli natomiast w organizmie czy skórze występują niedobory pewnych składników, wtedy zaaplikowane kosmetyki, podobnie jak suplementy witaminowe, pomagają wyrównać zaburzoną równowagę. Innymi słowy, komórki skóry pobierają z kosmetyku tylko te substancje, które są im potrzebne, nie „uzależniając” się od nich.

Niedoceniona profilaktyka
Warto pamiętać, że łatwiej jest przeciw działać procesowi starzenia się skóry np. stosując systematycznie, przez cały rok, poczynając od wczesnej młodości, kremy na dzień z filtrami, antyutleniaczami niż potem radzić sobie z powstałymi już niekorzystnymi skutkami, czyli przed wcześniej zniszczoną słońcem lub solarium skórą, przebarwieniami, itp. To, iż z wiekiem każda z nas potrzebuje intensywniej działających kosmetyków, nie wynika z faktu, że zaczęłyśmy używać ich zbyt wcześnie a nasza skóra się do nich przyzwyczaiła, zaś teraz potrzebuje silniej działającego preparatu. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieodwracalny proces starzenia się skóry. Im skóra jest starsza, tym słabiej reaguje na stosowane kuracje kosmetyczne. Z wiekiem, komórki skóry mniej intensywnie reagują na bodźce ze środowiska zewnętrznego, a więc także na składniki kosmetyków, a tym samym trudniej jest ją pobudzić do regeneracji. Z tych to powodów po kosmetyki regenerujące lepiej sięgać we wczesnym etapie starzenia się skóry. Dla każdej z nas etap ten może przypadać w różnym wieku metrykalnym. Z reguły po silniej działające kosmetyki z powodzeniem można sięgać już po 30. roku życia. Nie łudź się jednak, że stosując kosmetyki zdołasz całkowicie powstrzymać proces starzenia się skóry i unikniesz zmarszczek. Natomiast możesz opóźnić ten proces, uniknąć efektów foto starzenia się skóry i przebarwień. Pamiętaj,że możesz starzeć się ładniej.

4.4/5 - (96 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH