Kosmetyki dla mężczyzn


Mężczyźni, tak jak kobiety, powinni codziennie pielęgnować skórę. Stosowane w tym celu kosmetyki powinny charakteryzować się właściwościami odpowiednimi dla męskiej skóry.

W aptekach i drogeriach coraz częściej spotykamy kosmetyki przeznaczone dla mężczyzn. Sceptycy twierdzą, że wyodrębnianie takiej grupy produktów nie ma sensu, że jest to jedna z metod wprowadzenia na rynek nowych preparatów. Jeśli jednak pozna się różnice w budowie skóry kobiet i mężczyzn, zrozumie się, że skóra każdego z nich wymaga innych sposób pielęgnacji i kosmetyków.

Budowa skóry tajemnicą pielęgnacji
Skórę tworzą trzy warstwy: naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna. Zasadnicze elementy budowy skóry u kobiet i mężczyzn są takie same. Jednak szczegółowa analiza zawartości pewnych struktur oraz czynności skóry pozwala wyodrębnić wiele cech odróżniających, a co za tym idzie wyznaczających odrębne zasady pielęgnacji.

Naskórek jest najbardziej zewnętrznie położoną warstwą komórek. Można wyróżnić w jego obrębie kilka warstw charakteryzujących się różnym typem komórek i ich ułożeniem. Ze światem zewnętrznym styka się warstwa rogowa, która ulega złuszczeniu. Pod nią znajdują się warstwy: ziarnista, kolczysta i podstawna. Ostatnia z nich jest mocno zazębiona ze skórą właściwą. Powstające w niej komórki wędrują przez poszczególne warstwy, aż ulegną złuszczeniu i oddzieleniu (taki cykl trwa około 28 dni). W obrębie naskórka znajdują się także komórki barwnikowe – melanocyty. Pod wpływem ultrafioletu aktywność tych komórek wzrasta, przez co wydzielają melaninę, barwnik odpowiadający za opalanie.

Skóra właściwa zbudowana jest z licznych włókien sprężystych i kolagenowych, odpowiedzialnych za jędrność i sprężystość skóry. Właśnie te elementy ulegają uszkodzeniu i zmniejszeniu w procesie starzenia. W obrębie tej warstwy znajdują się także liczne naczynia krwionośne, mieszki włosowe oraz gruczoły potowe i łojowe.

Tkanka podskórna składa się głównie z tłuszczu i tkanki łącznej, przez co jest magazynem substancji energetycznych oraz doskonałym izolatorem cieplnym dla organizmu.

Odrębności skóry mężczyzn i kobiet
Mimo takiej samej budowy i pełnieniu takich samych funkcji, należy podkreślić istnienie wielu różnic w szczegółowej budowie skóry mężczyzn i kobiet. Skóra mężczyzn jest grubsza, bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Jednak w przypadku pojawienia się zmarszczek będą one głębsze i bardziej widoczne. Elementem dodatkowym, poprawiającym odporność męskiej skóry na czynniki fizyczne i chemiczne jest zwiększone wydzielanie łoju, wynikające z działania męskiego hormonu – testosteronu. Jednakże i ta cecha ma swoje wady. Przede wszystkim panowie, w związku ze zwiększoną czynnością gruczołów łojowych, częściej mają problem z trądzikiem, szczególnie zaskórnikami oraz łojotokowym zapaleniem skóry. Większa niż u kobiet zawartość elastyny i kolagenu, odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry, powoduje, że skóra mężczyzn starzeje się wolniej. Pierwsze zmarszczki pojawiają się u nich zwykle około 40. roku życia, ale za to są dość głębokie i bardzo widoczne. Mężczyźni mają zwykle ciemniejszą barwę skóry. Wynika to z różnic hormonalnych, powodujących występowanie u kobiet mniejszej ilości barwnika odpowiedzialnego za zabarwienie skóry.

Mężczyzna też musi dbać o skórę
Dlaczego, pomimo korzystniejszych cech budowy skóry, panowie często mają z nią kłopoty? Przede wszystkim wynika to z niewłaściwej pielęgnacji oraz działania czynników niekorzystnie wpływających na skórę, takich jak: papierosy, słońce, golenie się.

Mężczyźni, tak jak kobiety, powinni codziennie pielęgnować skórę. Stosowane w tym celu kosmetyki powinny charakteryzować się właściwościami odpowiednimi dla męskiej skóry. Stosowany preparat do mycia nie powinien przesuszać naskórka, który u mężczyzn wykazuje cechy nadmiernego rogowacenia. W łazience obowiązkowo powinien znajdować się krem nawilżający o lekkiej bazie. W połączeniu z nadmiernym łojotokiem, charakterystycznym dla wielu panów, nie będzie dawał uczucia pobrudzenia i świecenia się skóry.

Po goleniu obowiązkowo należy stosować specjalne mleczko lub emulsję, które działają nie tylko odkażająco, ale także zmniejszą podrażnienie skóry po tym zabiegu. Kosmetyki używane do golenia i po goleniu nie powinny zawierać alkoholu i mydła. Zapobiega to podrażnieniu skóry i pozwala zachować jej prawidłowe pH. Koniecznym składnikiem tej grupy preparatów są substancje nawilżające (np. glicerol i sorbitol), łagodzące podrażnienia (np. alantoina, wyciąg z nagietka), ochronne (filtry UVA i UVB), zmiękczające i antyseptyczne. Warto, aby krem do twarzy stosowany na noc zawierał retinoidy lub kwas glikolowy. Taki kosmetyk zadziała przeciwłojotokowo, złuszczy nawarstwione komórki warstwy rogowej, obkurczy pory oraz pomoże zlikwidować zaskórniki.

Należy też pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry wokół oczu. Kremy, żele pod oczy dla mężczyzn są pozbawione substancji drażniących. W ich skład wchodzą substancje przeciwzmarszczkowe, likwidujące „worki” i rozjaśniające cienie (kofeina, plankton termalny, arnika, witamina C), a także nawilżające i poprawiające mikrokrążenie. W okresie zwiększonego nasłonecznienia, latem, w czasie urlopu w ciepłych krajach, na nartach, panowie koniecznie powinni stosować krem z filtrem jako profilaktykę starzenia się skóry oraz powstawania przebarwień.


#Kosmetyki dla mężczyzn dostępne w aptekach
kosmetyki-dla-mezczyzn1.jpg

4.5/5 - (323 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH