Kiedy potrzebujemy pomocy psychologa i jak ją znaleźć?

Od zawsze w naszym życiu obecne są stres i różnego rodzaju emocje – w zasadzie zaczyna się to już w życiu płodowym. Ponieważ na każdym etapie szukamy komfortu życia, poprzez różne codzienne doświadczenia, tworzymy różne mechanizmy obronne – krzyczymy, płaczemy, pocą nam się ręce. Stres i trudne emocje są najczęściej powodem zgłoszenia się po profesjonalną pomoc. Jak ją znaleźć i czym się kierować przy wyborze terapeuty? 

Kiedy nie radzisz sobie z problemami

Każdy z nas chce radzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami na swój własny sposób. Często jednak może być to rozwiązanie, które nie do końca jest skuteczne. To czas, by w naszym życiu pojawił się psycholog-terapeuta, który wesprze nas w znalezieniu odpowiedniej drogi, dzięki której będziemy mogli sami przezwyciężyć własne trudności. 

„Jeżeli osoba czuje, że sobie nie radzi, że te sposoby, które do tej pory wykorzystywała, nie działają albo z jakiegoś powodu przestały działać, powinna zdecydować się na psychoterapię. Przed wyborem specjalisty warto spróbować określić, co jest naszym problemem. Warto sobie zadać pytanie: z jakim problemem idę do terapeuty i z jakimi trudnościami zmagam się na co dzień” – tłumaczy Marta Osińska-Białczyk, psycholog, terapeuta Poradni „Co tam? Psychoterapia bliska Tobie”.

Kto może znaleźć pomoc u psychoterapeuty?

 Monika Perkowska, psycholog dziecięcy, założycielka Poradni „Co tam? Psychoterapia bliska Tobie” odpowiada w ten sposób: „Każdy, kto chciałby polepszyć komfort swojego życia lub wie, że coś go przytłacza czy chciałby poznać mechanizmy swoich działań – dlaczego zachowuje się w jakiś określony sposób. Dbając o samego siebie, tak jak chodzimy do fryzjera, do lekarza, warto pójść na terapię, aby samemu ze sobą się lepiej poczuć”.

Kiedy należy zgłosić się do specjalisty o pomoc

W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje, z którymi trudno jest samemu sobie poradzić. Niektóre z sygnałów, które odbieramy z własnego zachowania, oznaczają, że coś jest nie tak. O tym, że potrzebujemy pomocy psychologicznej, mówią nam też okoliczności, które powiązane są z naszym stanem emocjonalnym:

  • boisz się jeździć autobusem, 
  • problemy w nocy nie dają Ci spać, 
  • pewne nawyki utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie, np. zbyt częste mycie rąk. 

To są pierwsze oznaki, mówiące o tym, że może warto porozmawiać ze specjalistą. 

Jak przebiega psychoterapia?

Istnieje wiele mitów dotyczących spotkania z psychologiem. Często to właśnie przez powszechne stereotypy boimy się zgłosić po pomoc. Warto wybrać takiego specjalistę, który pomoże pokonać trudności nie tylko w profesjonalny sposób, ale będzie przy tym zaangażowany. Spotkanie z terapeutą to swobodna, luźna i pełna zrozumienia rozmowa, która powinna przebiegać w miłej, przyjaznej atmosferze. Terapeuta powinien wysłuchać naszych problemów, stawianych sobie celów i wspierać nas w drodze do przezwyciężenia trudności.

„Psychoterapia to przede wszystkim rozmowa z kimś, kto jest kompetentny w tym, żeby pomagać i robi to w sposób profesjonalny, ale jednocześnie w miłej, niezobowiązującej atmosferze. Nie jest to przyjaciółka, nie jest to mama, ale ktoś bliski w sensie emocjonalnym i relacyjnym. To specjalistyczna pomoc polegająca głównie na rozmowie. Tak naprawdę najczęściej terapeuta podąża za swoim klientem, czyli patrzy na to, czego ta osoba oczekuje, z czym przychodzi. Warto zwrócić uwagę, że terapia to często górki i dołki – klient musi coś przeżyć, rozbić na małe części, żeby je potem poskładać, aby poczuł się lepiej” – mówi Monika Perkowska.

Często jeszcze przed zgłoszeniem się na konsultacje klient zadaje sobie pytanie, jak długo będzie trwała psychoterapia i ile czasu minie, zanim poczuje on się lepiej. Monika Chrapińska-Krupa, psycholog, terapeuta Poradni „Co tam? Psychoterapia bliska Tobie” tłumaczy: „Czas trwania psychoterapii jest bardzo indywidualną kwestią – wszystko zależy od problemu oraz tego, jak osoba pomiędzy sesjami pracuje w domu – wdraża pewne umiejętności i ma wgląd w siebie. Ważne, aby być systematycznym, bowiem sesje rzadziej niż raz na dwa tygodnie nie są już psychoterapią, ale jedynie wsparciem”. 

Jak wybrać psychoterapeutę?

Dla wielu osób liczy się, kim będzie terapeuta – czy będzie to kobieta, czy mężczyzna, oraz w jakim wieku. Niektórzy uważają, że ktoś młody nie może być terapeutą osoby, która jest od niego starsza. Albo odwrotnie – niektórzy mają poczucie, że osoba młodsza ma świeższe, szersze spojrzenie na ogląd sytuacji klienta. Jak rozwiać nasze obawy?

„Najważniejsze, aby pójść na konsultację i zobaczyć, jak się czujemy w kontakcie z danym terapeutą. Może się bowiem okazać, że terapeuta nam nie pasuje – tak samo działamy z resztą, wybierając swoich znajomych czy przyjaciół. Od pierwszego kontaktu z terapeutą osoba powinna czuć, że chce wrócić na kolejne spotkanie. Mimo, że to ekspert z doświadczeniem, jeżeli nam nie odpowiada, warto rozważyć wizytę u innego specjalisty” – radzi Marta Osińska-Białczyk.

Pomoc terapeuty to nie tylko wsparcie w radzeniu sobie z problemami, to również otwarcie się na własny rozwój oraz nauka o samym sobie. Psychoterapia prowadzona przez wykwalifikowanego, zaangażowanego i przyjaznego specjalistę pomaga rozwiązać problem oraz odnaleźć drogę do pokonania swoich zmartwień. Poradnię „Co tam? Psychoterapia bliska Tobie” tworzy zespół doświadczonych praktyków – psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów. To miejsce, w którym każdy poczuje miłą atmosferę oraz profesjonalne wsparcie.

 

Dowiedz się więcej: psychoterapiacotam.pl

4.7/5 - (192 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH