Jak leczyć zwyrodnienie stawów

Jak leczyć zwyrodnienie stawów


Starzenie się jest powolnym, stopniowo postępującym, ciągłym procesem, któremu podlega każdy człowiek, każda struktura organiczna. Zmiany o charakterze morfologicznym zauważamy ok. 40-50 roku życia – następuje utrata elastyczności skóry, przerzedzanie się i siwienie włosów, utrata masy ciała, obniżanie wzrostu. Wraz z upływem czasu spowalnia się motoryka, osłabia siła mięśni, pogłębia kifoza kręgosłupa. Zużyciu (zwyrodnieniu) ulega także narząd ruchu, w tym chrząstki i stawy.

Zwyrodnienie, czyli degeneracja komórki lub tkanki, jest wynikiem naruszenia jej struktury i funkcji pod wpływem czynników fizycznych lub chemicznych. Zużyta tkanka często ulega odtworzeniu. Pamiętajmy jednak, że chrząstka stawowa nie ma własnego unaczynienia i jest odżywiana poprzez płyn stawowy. Sprawia to, że jej regeneracja jest niezmiernie utrudniona, a jej uszkodzenia są bardzo trudne do leczenia.

Leczenie klasyczne
Z reguły klasyczne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów ma charakter objawowy, choć istnieją metody leczenia przyczynowego, takie jak np. dostawowe iniekcje kwasu hialuronowego czy leczenie operacyjne.

Zwykle w naturalnym przebiegu zmian zwyrodnieniowych konieczne jest wypracowanie kompromisu przez pacjenta i jego organizm – chorobowo zmieniony staw ogranicza bowiem w znacznym stopniu aktywność ruchową. Dotknięta procesem chorobowym tkanka podlega także procesom zwyrodnieniowo-wytwórczym – tworzą się m. in. wyrośla kostne, czyli osteofity. Niekiedy zmianom zwyrodnieniowym towarzyszy stan zapalny tkanek miękkich, który objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i wysiękiem do stawu. Pacjent narzeka wówczas na silny ból w stawie.

Klasyczne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów polega na zastosowaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) oraz, w bardzo zaawansowanych przypadkach, kortykosteriodów podawanych dostawowo. NLPZ działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie, pozwalają pacjentowi w miarę normalnie funkcjonować. Okupione jest to jednak licznymi działaniami niepożądanymi – np. ryzykiem pojawienia się choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Z kolei iniekcje sterydów mogą prowadzić do zniszczenia chrząstki stawowej i, w konsekwencji, do zarośnięcia stawu, czyli całkowitego upośledzenia jego funkcji.

Leczenie homeopatyczne
Korzystnym rozwiązaniem, pozbawionym opisanych działań niepożądanych, jest zastosowanie leczenia homeopatycznego. Zeel T, złożony lek homeopatyczny, umożliwia spowolnienie zmian zwyrodnieniowych i redukcję natężenia odczuwanych dolegliwości. Preparat zawiera składniki (mineralne, roślinne i zwierzęce), które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, pozwalając usprawnić motorykę stawu, a także hamują postęp procesu zwyrodnieniowego stawów. Lek redukuje dolegliwości bólowe występujące na początku i w trakcie ruchu, przy obciążeniu, zmęczeniu oraz uczucie napięcia i sztywności w stawie. Jednocześnie cechuje się doskonałą tolerancją.

Bogaty skład preparatu Zeel T sprawia, że można go stosować w przypadku zmian zwyrodnieniowych wszystkich stawów. Na polskim rynku preparat zarejestrowany jest w postaci tabletek do ssania, maści i ampułek. Pierwsze dwie formy są dostępne bez recepty.


#Rady na co dzień

  • odciążaj stawy i unikaj przeciążeń fizycznych
  • zadbaj o prawidłową, stałą wagę ciała
  • zastosuj terapię ciepłem (np. ciepłe okłady, naświetlanie promieniami podczerwieni A),
  • jeśli nie ma ostrego stanu zapalnego
  • codziennie ćwicz (według zaleceń fizjoterapeuty)
  • zadbaj o ruch fizyczny z lekkim obciążeniem, jak pływanie i gimnastyka w wodzie
  • odpowiednio się ubieraj, aby chronić ciało przed zimnem i wilgocią
4.8/5 - (117 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH