Chcę mieć zdrowe nogi!


Nie zawsze pamiętamy, że ładne nogi to zdrowe nogi. Długie stanie, chodzenie na wysokich obcasach lub siedzenie w jednej pozycji (np. praca za biurkiem) powodują uczucie ciężkości w nogach, a czasami bolesne puchnięcie kostek, które świadczy o zaburzeniach krążenia.

Zastój krwi i stan zapalny żył powodują zmniejszenie ich elastyczności – żyły rozszerzają się i następuje uszkodzenie ich ścian. W efekcie powstają tzw. żylaki, które nie tylko szpecą nogi, ale są zagrożeniem dla zdrowia. Jeżeli wcześniej nie podejmiemy leczenia, stan zapalny będzie się rozwijać, a cienkie ściany chorych naczyń mogą pęknąć, czego efektem są krwawe wybroczyny lub trudno gojące się rany. Przyczyny powstawania żylaków są różne: ograniczenie ruchu (siedząca lub stojąca praca), otyłość, ciąża (duży przyrost masy ciała w dość krótkim czasie) i uwarunkowania genetyczne. Złe funkcjonowanie żył nie musi manifestować się w postaci obrzęków i stanów zapalnych, może przybrać łagodniejszą formę – na nogach powstają nieestetyczne rozgałęzienia drobnych żyłek, tzw. pajączki.

Kąpiel, rajstopy i maści
Profilaktyka i wczesne leczenie pozwolą zapobiec brzydkim zmianom na nogach i uniknąć interwencji chirurgicznej (wycięcie lub „wymrożenie” chorych naczyń). Jeżeli znajdujemy się w grupie ryzyka (otyłość, stojąca praca, itp.), powinniśmy szczególnie dbać o nogi. Po „stojącym” dniu proponuję kąpiel (nie za gorącą!) i poleżenie z nogami uniesionymi do góry, powyżej tułowia. Doskonałą formą profilaktyki są rajstopy przeciwżylakowe, dostępne w wariantach o różnej sile ucisku nogi: relaksujące, masujące lub typowo lecznicze. Gdy na nogach pojawią się pajączki lub sine pręgi żył, albo gdy nogi puchną, należy zastosować preparaty, które poprawiają przepływ żylny. Dobre rezultaty dają maści zawierające wyciągi z kasztanowca, zwłaszcza gdy połączymy je z tabletkami zawierającymi escynę lub rutynę, która wzmocni ściany naczyń i poprawi ich elastyczność. Zmiany zapalne zmniejszą wyciągi z nagietka i arniki, a w przypadku dolegliwości bólowych – preparaty zawierające niesterydowe substancje przeciwzapalne.

Fitoterapia
Osobom cierpiącym na przewlekłe zapalenie żył i początkową fazę zespołu pozakrzepowego zaleca się złożone preparaty na bazie wyciągów ziołowych. Wzmacniają one i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają obrzęki oraz siniaki, a ponadto poprawiają zaopatrzenie krwi w tlen, dotleniając tym samym tkanki. Podstawowym składnikiem tych preparatów jest wyciąg z kasztanowca (escyna), poprawiający stan naczyń krwionośnych poprzez zmniejszenie ich przepuszczalności i kruchości oraz poprawę elastyczności. Działanie wyciągu uzupełniają: zmniejszający napięcie układu żylnego ruszczyk kolczasty oraz wąkrotka azjatycka, która nasila syntezę kolagenu, regenerując tkankę łączną skóry. Ściany naczyń wzmacniane są także przez witaminę C, hesperydynę (bioflawonoid, naturalny antyoksydant) i wyciąg z borówki czernicy.

Zaawansowana choroba wymaga jednak specjalistycznego leczenia i wizyty u chirurga naczyniowego.
Fitoterapia jest w takim przypadku dobrym uzupełnieniem kuracji.

Zgrabne i smukłe nogi są marzeniem każdej pani, ale jeśli nogi supermodelki będą powleczone plątaniną sinych żył, na pewno nie przyciągną niczyjej uwagi. Prawdziwym powodem do dumy są zdrowe i zadbane nogi!

4.3/5 - (201 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH