Bezlitosny wróg


Rak. Najbardziej przerażająca diagnoza, którą można usłyszeć. Nauka od lat szuka skutecznego lekarstwa na raka, lecz jak na razie niestety bezskutecznie.

Od wielu lat obserwuje się na świecie wzrost zachorowalności na raka. W Polsce rocznie ok. kilkudziesięciu tysięcy ludzi umiera, przegrywając walkę z nowotworem.
U osób w wieku 45 – 65 lat nowotwory są pierwszą przyczyną zgonu u kobiet i drugą u mężczyzn. Na obecnym etapie świadomości społecznej, pacjenci zgłaszają się do lekarza tak póśno, że udaje się wyleczyć zaledwie co trzeciego pacjenta. Większości tragedii można by zapobiec, gdyby chorzy wcześniej zgłaszali się do lekarza, prawidłowo interpretowali sygnały dawane im przez ich własny organizm i gdyby pozbyli się przekonania, że im się to nie przydarzy.

Własna tkanka
Lista organów, które może zaatakować nowotwór liczy kilkadziesiąt pozycji. Praktycznie każda tkanka, każdy organ może być punktem jego wyjścia. Często zadajemy sobie pytanie, czym tak naprawdę jest rak? Odpowiedź jest bardzo prosta: jest to nasza własna tkanka, która rośnie w sposób nieprawidłowy, niepohamowany i nieskoordynowany z innymi tkankami organizmu. Nowotwór nie jest więc jakimś tworem obcym organizmowi, a tkanką własną, której niepohamowany wzrost wymknął się mechanizmom kontrolnym. Może powstać w każdym okresie życia człowieka – nawet już w łonie matki.

Symptomy
Ogólnej charakterystyki objawów nowotworowych nie ma, musimy więc bacznie przyglądać się wszelkim zmianom zachodzącym w naszym ciele. I tak np. gdy zauważymy w gruczołach piersiowych jakieś zgrubienia, zmiany skórne, nietypową wydzielinę, natychmiast powinniśmy skontaktować się z lekarzem – mogą to być pierwsze sygnały wskazujące na raka sutka.

W przypadku raka płuc zaniepokoić powinien nas trwający dłużej niż miesiąc kaszel, duszność, bóle w klatce piersiowej czy odkrztuszanie krwistej plwociny.
Nowotwór żołądka daje o sobie znać nawracającymi bólami nadbrzusza, brakiem apetytu, chudnięciem.
Czerniak, najbardziej złośliwy nowotwór skóry, może powstać z łagodnych znamion barwnikowych, a więc każda zmiana wyglądu istniejącego już znamienia lub jakiekolwiek dolegliwości z jego strony typu swędzenia, mrowienia czy pobolewania powinny skłonić do pilnej wizyty u lekarza.
Bóle głowy narastające, zwłaszcza z towarzyszącymi im porannymi wymiotami – mogą być objawem guza mózgu.
Nieregularne krwawienia miesięczne, pobolewania w podbrzuszu, krwawienia międzymiesiączkowe, nieprawidłowa wydzielina z pochwy – mogą być objawami nowotworów narządu rodnego.

Skąd się bierze?
Jak widać, objawy towarzyszące rozwojowi nowotworu są różne, ale żadnego z nich nie należy lekceważyć. Zbyt póśne postawienie rozpoznania drastycznie zmniejsza szanse wyleczenia. Aby uniknąć przykrych i często tragicznych w skutkach niespodzianek, trzeba więc w miarę regularnie się badać.
Wiele jeszcze w tym względzie znaków zapytania. Coraz więcej mówi się o predyspozycji genetycznej, ale nadal obowiązuje pogląd, że zachorowania na złośliwe nowotwory są w ok. 80 proc. uwarunkowane szeroko pojętymi czynnikami środowiskowymi.

Najważniejszy z nich (ok. 25 – 40 proc.) – a jednocześnie najłatwiejszy do wyeliminowania – to dym papierosowy. Może on przyczyniać się nie tylko do rozwoju raka płuc, ale także krtani, jamy ustnej, przełyku, pęcherza moczowego, nerki i trzustki. Niektórzy specjaliści twierdzą nawet, że dym papierosowy ma wpływ na powstawanie i rozwój nowotworów takich narządów jak żołądek czy szyjka macicy.

Kolejnym zagrożeniem okazują się spaliny samochodowe i wyziewy z kominów fabrycznych. Szczegółowe analizy potwierdziły, że zawierają one w sobie duże ilości aktywnych substancji rakotwórczych. Do najniebezpieczniejszych jednak czynników zalicza się promieniowanie jonizujące (rentgena czy izotopów promieniotwórczych tj. rad czy uran) i promieniowanie nadfioletowe (promienie słoneczne i lampy kwarcowej). Tragiczne skutki promieniowania jonizującego do dziś są zauważalne w Japonii, gdzie na nowotwory chorują ludzie, którzy w dzieciństwie znaleźli się w zasięgu wybuchów atomowych w Hiroszimie i Nagasaki. Także nieodpowiednia dieta: bogato tłuszczowa, uboga w błonnik, warzywa, owoce oraz zakażenia wirusowe, a zwłaszcza zakażenie wirusem Ebstein–Barra, wymieniane są jako kolejne czynniki predysponujące do wystąpienia określonych typów nowotworów.

Jak z nim walczyć?
W zależności od typu nowotworu oraz zaawansowania choroby stosowane są trzy podstawowe metody leczenia: leczenie operacyjne, radioterapia lub chemioterapia. Zwykle stosuje się leczenie kompleksowe, łącząc ze sobą poszczególne metody. Szacuje się, że dzięki temu, trwałe wyleczenie uzyskuje się u ok. 30 – 50 proc. chorych w zależności od typu i stopnia zaawansowania nowotworu.

Główne różnice między nowotworem złośliwym i łagodnym

łagodny złośliwy
Szybkość wzrostu powolny szybki
Naciekanie tkanek nie tak
Wrastanie do naczyń nie tak
Przerzuty nie tak
Budowa zbliżona do tkanki prawidłowej różni się od tkanki prawidłowej
4.6/5 - (205 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH