Atopia podstępna i uciążliwa

Atopia podstępna i uciążliwa


Mini wywiad o maxi sprawach z Lidią Roszkowską, dermatologiem Instytutu Matki i Dziecka

Pani Doktor, jak często podczas codziennych wizyt pacjentów diagnozuje Pani atopię?

Jest to ok. 1/3 moich pacjentów. Z racji mojej specjalizacji najczęściej spotykam się z atopowym zapaleniem skóry, czyli reakcją alergiczną skóry na czynniki alergizujące.

Jak odróżnić atopowe zapalenie skóry od innych schorzeń dermatologicznych?

Atopowe zapalenie skóry w większości jest łatwe do odróżnienia od innych chorób skóry. Przede wszystkim są to pacjenci, których skóra cechuje się nadmierną suchością (jest to pewnego rodzaju skaza skóry) i świądem. W nasilonych zmianach dołącza się do tego rumień, skłonność do powstawania pęknięć. Charakterystyczna jest również lokalizacja zmian skórnych.

Jakie czynniki mogą wywołać atopowe zapalenie skóry?

Czynnikami wywołującymi atopowe zapalenie skóry jest przede wszystkim podłoże rodzinne. Przebieg choroby zależy od wielu czynników: pory roku, stopnia uprzemysłowienia miejsca zamieszkania, stresu, jak również od sposobu pielęgnacji skóry, stosowania kosmetyków, rodzaju proszków do prania itd.

Czego pacjent musi unikać, aby nie doprowadzić do zaostrzeń tej choroby?

Pacjent przede wszystkim musi być pod opieką alergologa i dermatologa i stosować się do ich zaleceń. Najistotniejsze jest wyeliminowanie z diety i otoczenia antygenów, które zaostrzają przebieg choroby. Jeżeli pacjent wie, jakie produkty go uczulają, to nie powinien ich jeść nawet w małych ilościach. Do pielęgnacji muszą być używane kosmetyki przeznaczone dla skóry wrażliwej, nie zapachowe, nie barwione. Ubrania powinny być z naturalnych tkanin, np. z bawełny.

Jaki tryb życia trzeba zalecić pacjentowi, u którego występują nawracające zaostrzenia choroby?

Ponieważ alergia jest chorobą trwającą całe życie z okresami zaostrzeń i remisji, pacjenci nie mogą mieć etykietki „chorego”. Muszą żyć z tą chorobą: uczyć się, pracować zakładać rodziny. Najczęściej sami wiedzą, co im szkodzi i starają się unikać szkodliwych czynników, np. zakurzonych pomieszczeń, kontaktów z chemią, wyjazdów do lasu w okresie pylenia drzew itp.

Jakie leki (substancje) uważa Pani za najbardziej skuteczne w stanach zaostrzenia choroby?

Są dwie grupy leków pomagające złagodzić zaostrzenie atopowego zapalenia skóry: doustne leki antyhistaminowe i leki do stosowania zewnętrznego. Podstawą leczenia zewnętrznego jest prawidłowe natłuszczenie skóry i zmniejszenie świądu. Na rynku farmaceutycznym jest obecnie dużo firm specjalizujących się w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Serie kosmetyków np. Hermal, Oilatum, SVR, Aderma.

Czy obecnie jest to choroba uleczalna?

Alergia na obecnym etapie rozwoju medycyny jest chorobą nieuleczalną. Umiemy łagodzić jej objawy, czasami je likwidować, ale często nie umiemy zapobiegać nawrotom.

4.3/5 - (266 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH