Alergia u dzieci


Organizm małego dziecka jest szczególnie podatny na alergię, bo jego mechanizmy obronne jeszcze nie w pełni się ukształtowały.

  • ###Alergenami mogą być różne substancje:

  • roślinne (pyłki niektórych kwiatów, traw, drzew, tytoniu),
  • zwierzęce (sierść, włosie, włosy gąsienic),
  • zapachowe (olejki eteryczne, perfumy, kwiaty, surowe owoce),
  • chemiczne (żywice, kleje, guma arabska, tworzywa i włókna sztuczne, lakiery, farby),
  • lekowe (np. antybiotyki, sulfonamidy, salicylany),
  • składniki żywności, np. mleko krowie, gluten, jaja kurze.

Skłonność do alergii może być dziedziczona. Jeżeli oboje rodzice są alergikami, prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej u dziecka wynosi aż 60%, jeśli tylko jedno z rodziców – 40%. Dziedziczy się podatność na alergię, ale nie reakcję na konkretne alergeny. Jeżeli np. rodzice są uczuleni na miód, nie znaczy to, że po zjedzeniu miodu dziecko też dostanie wysypki. Może je uczulać coś zupełnie innego (pyłki, roztocza).

Dieta dziecka a alergia
Istotne jest, aby w okresie niemowlęcym wyeliminować czynniki, które mogą uaktywnić alergię. Dlatego bardzo ważna jest dieta dziecka. Niezastąpione okazuje się karmienie piersią, przynajmniej przez pół roku. Zdarza się, że niemowlę jest uczulane przez czynnik przenikający z mlekiem matki. Musi ona wtedy usunąć dany produkt ze swojej diety. Stopniowo – pod kontrolą pediatry – rozszerzamy menu dziecka, wprowadzając kleik kukurydziany lub ryżowy, pojedynczo warzywa (ziemniaki, brokuły, marchew) i krajowe owoce, np. jabłka. Ostrożnie podajemy żółtko, całe jajko, cytrusy, pieczywo (gluten), ryby, gdyż te produkty mogą uczulać. Uczulenie na gluten manifestuje się silnymi biegunkami i spadkiem masy ciała.

Nowe pokarmy trzeba wprowadzać stopniowo, obserwując, czy nie szkodzą dziecku.

Alergia występuje po kilku godzinach lub po kilku dniach i objawia się złym samopoczuciem, biegunką i/lub zmianami skórnymi w postaci drobnych, swędzących, licznych krostek. Alergia pokarmowa na ogół słabnie i zanika w 2-3 roku życia, jednak w niektórych przypadkach towarzyszy nam całe życie.

Rozwój cywilizacji zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń układu odpornościowego. Zanieczyszczone powietrze, dodawane do żywności substancje chemiczne (konserwanty, barwniki) i coraz silniejsze detergenty sprzyjają wystąpieniu alergii.

Ostrożnie z lekami!
Alergie wywołują także leki i parafarmaceutyki. Jeżeli po ich podaniu wystąpią objawy wskazujące, że mamy do czynienia z uczuleniem, bezzwłocznie udajmy się do lekarza. Uczulać mogą zupełnie „niewinne” lekarstwa, np. herbatka z rumianku.

Gdy winna jest przyroda
Pyłki roślin i sierść zwierząt mogą wywołać uporczywy, wodnisty katar lub pieczenie i zaczerwienienie spojówek. Alergiczny nieżyt nosa i zatok przynosowych upośledza oddychanie, powoduje napadowe kichanie, zwiększone wydzielanie śluzu, bóle głowy, zaburzenia powonienia. W przewodach nosowych pojawiają się drobne polipy utrudniające oddychanie.

Często pomagają bezpieczne leki homeopatyczne. Nie wywołują skutków ubocznych i można je podawać nawet małym dzieciom. Pomóc może również przemywanie nosa roztworem soli fizjologicznej lub roztworem soli morskiej (dostępne także w aerozolu). W przypadku zapalenia spojówek sięgnijmy po homeopatyczne krople do oczu, które złagodzą dolegliwości związane z pieczeniem i łzawieniem, nie wysuszając oka. W przypadku kaszlu i duszności o podłożu alergicznym niezbędna jest specjalistyczna kuracja oparta na lekach odczulających i „poprawiających” pracę oskrzeli.

W okresie wiosenno-letnim boleśnie odczuwamy ukąszenia owadów. Swędzące i zaczerwienione „bąble” dokuczają szczególnie dzieciom. Także w tym przypadku sięgnijmy po bezpieczną homeopatię – maści, które zmniejszą odczyn zapalny po ukąszeniu. Profilaktycznie stosujmy preparaty odstraszające owady. Zażyjmy wapno w postaci musującego płynu lub syropu. Jest ono nieodzowne w leczeniu objawów alergii.

4.8/5 - (257 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH